Kenevir nerede kullanılır? Kenevir üretimi hangi illerde serbest?

Kenevir nerede kullanılır? Kenevir üretimi hangi illerde serbest?

Son günlerde Kenevir üretimi gündemde. Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye genelinde 19 ilde izinle kenevir yetiştiriciliği yapılacak. Peki Kenevir nerede kullanılır? Kenevir üretimi hangi illerde serbest? İşte Kenevir ile ilgili detaylar…

08 Şubat 2019, Cuma 16:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ülke genelinde 19 ilde izinle kenevir yetiştiriciliği yapılacak. Kenevir tarımı ile uğraşmak isteyen üreticiler internette Kenevir nerede kullanılır? Kenevir üretimi hangi illerde serbest? sorularına cevap arıyor.

İlaç sanayiinden tekstile ve biyoenerjiye kadar 26 çeşit alanda ekonomiye çok büyük fayda sağlayacak kenevir ekimi konusunda çiftçilere çağrılar devam ediyor. Kenevir üretimi yapacak çiftçilerin 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında "mahalli mülki amirliklerden" alacakları izinle üretim yapabilecekleri bildirildi. Uzmanlar tarafından çiftçilerinde kenevir ekiminin nasıl ve ne zaman yapılabileceğini ile ilgili bilgilendirmeler yapılacak. Kenevir’in izin alınmadan ekimi ise TCK’ya göre suç. 

İl Tarım ve Orman Müdürü Nail Kırmacı, kenevir tarımı ile uğraşmak isteyen üreticilerin 1 Nisan 2019 tarihini geçirmeden izin için gerekli iş ve işlemleri başlatmaları gerektiğini söyledi. Nail Kırmacı yaptığı açıklamada, "29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü’ hakkındaki yönetmelik kapsamında ilimiz tüm ilçeleri ile birlikte ‘kenevir üretim’ sahası içinde olup; ayrıca izinli kenevir yetiştiriciliği; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilir” diye konuştu.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Yetiştiricilik için müracaat edecek üreticilerimizin bahse konu yönetmeliğin 7. maddesinde düzenlendiği üzere; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine (İlçede kaymakamlık il de ise valiliğe); başvuru sahibinin kenevir yetiştiriciliği amacını belirtir yönetmelik ekinde yer alan (Ek-1) örneğine uygun başvuru formu, çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine, yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin yönetmelik ekinde yer alan Ek-2 örneğine uygun taahhütname, üretim yılına ilişkin ÇKS belgesi, üretim yerinin toplam yüzölçümü ile ada/parsel numarasını gösterir kroki, kadastro geçmemiş yerlerde ise ÇKS’ye uygun keşif raporu, nüfus kayıt örneği ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

YÖNETMELİĞİN 10.MADDESİ

Aynı yönetmeliğin 10. maddesi gereği ‘Hangi amaca yönelik olursa olsun izinsiz yetiştirilen kenevir, 2313 sayılı Kanun hükümlerine göre imha edilir ve konu adli mercilere intikal ettirilir’ denilmektedir. Bu kapsamda ‘kenevir tarımı ile uğraşmak’ isteyen üreticilerimizin ilgili mevzuata göre değerlendirilmek üzere 1 Nisan 2019 tarihini geçirmeden izin için gerekli iş ve işlemleri başlatmaları gerekmektedir. Detaylı bilgi için en yakın Tarım ve Orman İl/ İlçe Müdürlüğü'nün ilgili birimine başvurulabilir" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Depremin sembol ismi Azize Çelik konuştu: O ikisini delikten gördüm