Kenger sakızı nedir? Kenger sakızının faydaları nelerdir?

İlkbaharda doğal olarak yetişen şifa kaynağı kenger bitkisi dikeni, tohumu ve kökleri şifa kaynağı olarak değerlendiriliyor. Birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan kenger sakızı internette merak edilen konular arasında geliyor. Peki, Kenger sakızı nedir? Kenger sakızının faydaları nelerdir? İşte kenger sakızı ile ilgili detaylar…

23 Nisan 2019, Salı 16:22
A A
Kenger sakızı nedir? Kenger sakızının faydaları nelerdir?

Türkiye’de bazı bölgelerde doğal olarak yetişen kenger bitkisi ilkbaharda yöre halkı tarafından toplanarak değişik şekillerde değerlendiriliyor. Halk arasında kenger bitkisinin birçok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor. Peki, Kenger sakızı nedir? Kenger sakızının faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Türkiye'nin çeşitli yörelerinde ilkbaharda doğal olarak yetişen, dikeni, tohumu ve kökleri farklı şekillerde tüketilebilen şifa kaynağı kenger bitkisi, yöre halkı sayesinde tüketiciye ulaştırılıyor.

Çoğunlukla Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki dağlık kesimlerde yetişen kengerin otundan yemek, tohumlarından kahve ve kökündeki sıvıdan da sakız elde ediliyor.

Safra kesesi, kulak zarı yırtılmalarına iyi geldiği, ayrıca sakızının diş ve diş eti rahatsızlıklarını giderdiği düşünülen kenger, Şanlıurfa'nın Karacadağ bölgesinde hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar için de geçim kaynağı oluyor.

Baharın müjdecisi kabul edilen kenger bitkisini için araziye çıkan kadın ve çocuklarla hayvanlarını merada otlatan çobanlar, gün boyunca binbir emekle topluyor. Semt pazarlarını süsleyen kenger, kilosu 6-10 liradan satılıyor.

Hoş kokusu ve kendine özgü tadı ile yöre insanının vazgeçilmezleri arasında yer alan kenger sakızının üretimi, kenger bitkisinin toprak altında kalan kısmının bıçakla çaprazlamasına kesilerek akan beyaz renkli sütün donması sonucu elde ediliyor. Kenger Sakızı katkısız ve doğal bir ürün olması nedeniyle büyük ilgi görüyor.

Diş ağrıları, diş eti rahatsızlıkları ve dişlerin beyazlatılmasında büyük etkisi olduğu belirtilen sakızın, iltihaplanan veya patlayan kulak zarının tedavisinde, safra kesesindeki taşların düşürülmesinde, mide ağrısı ve şişkinliğinde, iştah açıcı ve hazımsızlık rahatsızlıklarında, tansiyon, yüz felci ile şeker hastalarına iyi geldiğine dair halk arasında yaygın bir inanış bulunuyor.

Sıradaki haber yükleniyor...