Kepeğe karşı kullanılan termal su akademik olarak tescillendi

Türk Bilim insanları insanların en büyük saç problemlerinin başında gelen kepekle mücadele için termal suları kullandı. Biota Ar-Ge Laboratuvarları tarafından gerçekleştirilen çalışmanın makalesi İtalya’da bilimsel bir dermatoloji dergisi tarafından kabul edildi.

24 Kasım 2021, Çarşamba 18:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Biota Ar-Ge Laboratuvarları tarafından Türkiye’de çıkarılan bir termal su kullanılarak ilk kez geliştirilen ürünün klinik etkinlik verileri Avrupa’da yayınlandı. Yoğun kükürtlü Bolu Göynük termal suyu ile güçlendirilmiş kepek şampuanının klinik etki araştırması Dermatolog Doç. Dr. Erkin Pekmezci tarafından gerçekleştirilmişti.

KEPEĞE KARŞI %100 ETKİNLİK

KEPEĞE KARŞI %100 ETKİNLİK

Yapılan çalışmanın sonuçları İtalyan ‘Esperienze Dermatologiche’ adlı bilimsel dergi tarafından kabul edildi: ‘Cosmetic antidandruff shampoo found far more effective than ketokonazole shampoo: probable contribution of thermal mineral water’ isimli makale ile termal su ile hazırlanan şampuanın, kepeğe karşı yüzde 100’e kadar etkili olduğu bilimsel olarak da onaylandığı açıklandı.

KEPEK VE KAŞINTIYA KARŞI YÜKSEK KLİNİK ETKİNLİK

KEPEK VE KAŞINTIYA KARŞI YÜKSEK KLİNİK ETKİNLİK

Hekim gözlem çalışmasına 15 kadın, 15 erkekten oluşan ve yoğun kepek sorunu yaşayan toplam 30 gönüllü katıldı. Araştırma ile ilgili konuşan Biota Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Türkoğlu, “Kükürt içerikli Bolu Göynük termal suları ile geliştirdiğimiz ürünümüz Sağlık Bakanlığı bildirimleri yapıldıktan sonra Doç. Dr. Erkin Pekmezci tarafından basit ve yoğun kepek sorunu yaşayan kişilerde test edildi.

TEST SONUÇLARI BAŞARILI

TEST SONUÇLARI BAŞARILI

"Teste katılan gönüllülere, şikayetlerine özel olarak hazırlanmış bir şampuan verileceği belirtildi. Kontrol grubunda ise yine aynı şikayetlerde kullanılan medikal bir kepek şampuanının yer aldığı çalışmada, katılımcılardan verilen şampuanı bir hafta içinde 2-3 gün arayla toplamda üç kez uygulaması ve her kullanımda 3-4 dakika saçlarını köpüklü olarak beklettikten sonra durulaması istendi. Ürünlerin uygulanmasının öncesinde ve sonrasında pullanma, kabuklanma, kızarıklık ve kaşıntı parametrelerine göre değerlendirme yapıldı."

TERMAL SU İŞE YARADI

TERMAL SU İŞE YARADI

"Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda test edilen her iki ürünün de kızarıklık, pullanma, kabuklanma ve kaşıntı açısından anlamlı iyileşme seviyelerinde olduğu gözlenirken, termal su ile hazırlanan kepek şampuanının medikal şampuana göre daha yüksek bir etkisinin olduğu saptandı. Klinik testler sonrası kepek şampuanının, kepek ve yoğun kepek sorunlarında yüzde 100’e varan etkilerinin olduğu görüldü."

DHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Takma kirpik kullananların bunları mutlaka bilmesi gerekiyor