Kerem Bürsin: Kadınları savunmak, beni daha az erkek yapmaz

Kerem Bürsin GQ dergisine şöyle konuştu: “Kadın haklarını korumam, kadına şiddetin son bulmasına dair her seferinde sesimi yükseltmem mi beni daha ‘az’ erkek yapacak? Kadınların erkeklerin desteğine veya onlara sahip çıkmasına ihtiyaçları yok.”

22 Ekim 2020, Perşembe 08:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kerem Bürsin, GQ dergisine çarpıcı açıklamalar yaptı. Uzun yıllar Amerika’da yaşayan, 2013’te ‘Güneşi Beklerken’ dizisi için Türkiye’ye gelen oyuncu, “Türk kimliğimle hep barışıktım. Keşfettikçe zenginleşip derinleştim. ‘Hayırlısıyla olur’ sözünü kullandıkça, rahatlamaya başladım. Hayata buradan bakmayı başarınca, bir şeylerin olup olmamasına takılıp kendini yormuyorsun. Günün birinde yeniden Amerika’da çalışmak isterim ama artık hiçbir zaman Türkiye’den kopmam, kopamam” dedi.

Jön olmak istemediğini belirten oyuncu, “Öyle bir adam değilim. ‘Ekranların yakışıklı yüzü’ diye anılarak hayatımı geçiremem. Tam aksine absürt komedi yapmayı düşünüyorum” diye konuştu.

Erkeklerin, ataerkil toplumlarda dünyaya seksist davranma ayrıcalığı ile geldiğini söyleyen Kerem Bürsin şöyle konuştu:

Toplum tarafından uzatılan paket sorgulanmıyor. En sevdiğim renk neden pembe olmasın mesela? Kadın haklarını korumam, şiddetin son bulmasına dair sesimi yükseltmem mi beni daha az erkek yapacak?

Kadınların, erkeklerin kendilerine sahip çıkmalarına ihtiyaçları yok. İşin dışındaki tüm enerjimi feminizmi ve kadın haklarını savunmak için kullanacağım. Bunlar söylemlerimin sadece yüzde 20’si. Sakınacak bir cümlem yok artık.

Bürsin: Geçen sene omurgamı kırdım. Bütün vücudumu kaplayan bir acı içindeydim. Korkunç bir ağrıyla gözümü açtım. Bir an asla yürüyemeyeceğimi düşündüm. Yere basabildiğimi fark ettiğimde kendimi, dünyanın en şanslı insanı hissettim.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sinem Kobal'ın bebeğinin cinsiyeti belli oldu