'Kerry kaygılarımızı tekrarladı'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çinli bir firmayla sözleşme görüşmelerine başlamasıyla ilgili açıklama yaptı

20 Kasım 2013, Çarşamba 00:04
A A

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında, Türkiye'nin, uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çinli bir firmayla sözleşme görüşmelerine başlama kararı alması ile Davutoğlu-Kerry görüşmesinde konunun gündeme gelmesi soruldu.

Görüşmede Kerry’nin, konuyla ilgili kaygılarını ve NATO sistemiyle uyumlu bir sistemi tedarik etmenin önemini tekrarladığını belirten Psaki, bunun Türkiye’ye uzun süredir ifade ettikleri kaygıları olduğunu bildirdi.

Psaki, Davutoğlu’nun, Washington’da yabancı basın mensuplarıyla yaptığı toplantıdaki, “(Çin ile füze savunma sistemi görüşmeleriyle ilgili olarak) Bu, 2009 yılında başladı, 4 yıl boyunca kimse kaygı dile getirmedi, kimse bunun NATO için iyi olmadığını söylemedi” sözlerinin sorulması üzerine, “Sorunuza bakacağım. ABD’nin yaptırımlarının olduğu bir şirkete ve NATO ile uyumlu olmayan bir sisteme yönelik potansiyel bir anlaşmaya dair kaygılar dile getirmediğimize inanmak zor ancak zamanlamayla ilgili şu an elimde bir detay bilgi yok” diye konuştu.

Öte yandan Psaki, Yukarı Karabağ konusunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan zirveye yönelik soruya karşılık, ABD olarak, Viyana’daki toplantıyı memnuniyetle karşıladıklarını aktardı.

Konuyla ilgili bu ilk adım nedeniyle iki ülkenin cumhurbaşkanlarına takdirlerini ileten Psaki, toplantının, diyaloğun yeniden başlaması ve Yukarı Karabağ sorununu sona erdirmek için liderlerin ortak taahhütlerinin ortaya konulması açısından önemli bir adım olduğunu kaydetti. Psaki, ABD olarak iki cumhurbaşkanına da barışçıl çözüme yönelik aktif biçimde çalışmaları çağrısında bulundu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.