Kerry'den dinleme skandalına yorum

Kerry'den dinleme skandalına yorum

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ülkesinin, müttefiklerinin elçiliklerini dinlemesiyle ilgili iddialara "Bu faaliyetler uluslararası ilişkilerde anormal değildir" sözleriyle yanıt verdi

01 Temmuz 2013, Pazartesi 13:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiliz Guardian gazetesi bugün eski CIA ajanı Edward Snowden'ın sızdırdığı iddia edilen yeni belgeleri yayınladı. Bu belgelerde Amerikan istihbaratının, Türkiye dahil 38 ülkenin ABD'deki büyükelçilik ve misyonlarını gizlice dinlediği bilgisi yer alıyor.

'AVRUPA'YA SIĞINMASINA OLANAK SAĞLANMALI'

Avrupa Birliği yetkilileri ortaya atılan bu iddiaların, ABD'yle yapılması gündemde olan dev ticaret anlaşmasını tehlikeye atacağını söyledi. Belgelerde dinlenen büyükelçilik ve misyonlardan 'hedef' diye bahsedilirken, dinlenen ülkeler arasında Türkiye'nin de adı geçiyor. Edward Snowden'ın hâlâ Moskova'da bir havaalanında olduğu ve Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilme tehlikesi olmayan bir ülkeye sığınmaya çalıştığı belirtiliyor. Almanya ve Fransa'da Yeşiller, hükümetlerine çağrıda bulunarak, Snowden'a sığınma olanağı sağlanmasını istediler.

Alman Yeşiller Partisi lideri Juergen Trittin, "Snowden gibi birisi korunmalı. Avrupa'da sığınmasına olanak sağlanmalı. Çünkü Avrupa vatandaşlarını ve şirketlerini hedef alan büyük bir saldırıyı ortaya çıkardı" dedi.

KERRY: BU GARİP DEĞİL

Avrupa Birliği'nin Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton, konuyla ilgili endişelerini Bruney'de bir toplantıda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'e iletti. Kerry, Alman Der Spiegel dergisi ve İngiliz Guardian gazetesinde yer alan iddiaların doğruluğu konusunda bilgisi olmadığını söyledi. Kerry, "Dünyada her ülke, ulusal güvenlik konusundaki uluslararası ilişkilerinde, kendi güvenliğini sağlamak için pek çok farklı çalışma yapar. Bu hiçbir ülke için garip değildir. Ancak bu konuyla ilgili tüm bilgileri alana kadar daha fazla bir yorum yapmak istemiyorum" dedi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünya dehşet içinde izledi! Rusya görüntüleri yayınladı…