Kezban Ana üniversitesi

Hayatını 5 evladının eğitimine adayan Mardinli Kezban Koyun’un 2 oğlu ve 1 kızı doktor, 1 kızı hemşire, 1 kızı öğretmen oldu. Çocuklar mezun olup, elleri ekmek tutunca Kezban Ana ilk iş olarak okuma yazma kursuna başladı.

11 Ağustos 2018, Cumartesi 09:06
A A

KIZLARINI OKUTTULAR

Kezban Koyun (58) ile eşi Fahrettin Koyun (57), Mardin’in 300 nüfuslu Tepebağ Köyü’nde hiçbir aile kızlarını okula göndermezken 3’ü kız 5 çocuklarının tümünü okuttu. Hayvancılık yapan ve zorlukla geçinen çift, varlarını yoklarını onların eğitimi için harcadı. Kezban Koyun’un iki oğlu ve bir kızı doktor, bir kızı hemşire, bir kızı öğretmen oldu.

ÖRNEK OLDULAR

Çocukların başarısı, Tebebağ köyüne de örnek oldu. Kız çocukları okutulmaya başlandı. Çocuklar mezun olup işe girdi. Kezban Ana da “Artık sıra bende” diyerek Derik ilçesinde açılan okuma yazma kursuna başladı. Şimdi kursun en başarılı öğrencisi. Kezban Koyun “Okulu çok seviyorum. Var gücümle çalışıp okuma yazma öğreneceğim” dedi.

Doktor Ferhat Koyun

Doktor Hacı Koyun

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.