Kıbrıs’ta Akıncı ile Anastasiadis 9.5 ay sonra ilk kez görüşecek

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Beşli Konferansın anlaşma olmadan sona erdiğini açıkladığı 7 Temmuz 2017’den bu yana teması olmayan Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis 9.5 ayın ardından yarın akşam ilk kez bir araya geliyor

16 Nisan 2018, Pazartesi 17:12
A A
İki liderin buluşması yarın saat 19.00'da, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar'ın ara bölgedeki resmi ikametgâhında yer alacak.Anastasiadis'in Şubat 2018'de seçimi kazanması ve ikinci dönemine başlamasının ardından gerçekleşecek bu ilk buluşmanın bulunduğu yere, basın alınmayacak.

Konuya ilişkin çeşitli açıklamalarında, yemeğin bir durum değerlendirme toplantısı olacağını, tarafların birbirini dinlediği ve kendini anlatacağı bir görüşme olacağını vurgulayan Mustafa Akıncı, görüşmenin, müzakerelerin başladığı anlamına gelmediği ve başlayacak olsa bile sürecin Crans Montana'da kaldığı noktadan aynen devam etmeyeceğine işaret ediyor.
Kuzey Kıbrıs'ta 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde bir yıla yakın kesintiye uğrayan müzakereler, Akıncı'nın seçilmesinin hemen sonrasında başlamış ve yoğun bir sürecin ardından önce Cenevre'de başlayan, sonra Crans Montana'da devam eden Kıbrıs sorununun iki kurucu devlet temelinde federal bir çözümle sonlandırılmasını hedefleyen ve garantörlerin de katıldığı Beşli Konferans'ın sonuçsuz kapanmasıyla kopmuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.