Kılıçdaroğlu, Balbay'ı ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, Balbay'ı ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dün açıklanan demokrasi pakatinde ben tutuklu milletvekilleriyle ilgili de bir kaç cümlenin olabileceğini düşünüyordum. Çünkü demokrasi halkın oylarıyla seçilen kişilerin parlamentoda görev yapması demektir" dedi

01 Ekim 2013, Salı 12:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kılıçdaroğlu, beraberindeki heyet ile birlikte Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile yaklaşık bir saat 15 dakikalık bir görüşme yaptı.

Görüşmeye CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi,  Muharrem İnce, Engin Altay, Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve CHP TBMM İdare Amiri Malik
 Ecder Özdemir de katıldı.

'BALBAY'A ÖZGÜRLÜK'

Bu arada, İzmir’den otobüsle gelen Balbay’a Özgürlük Girişimi üyeleri, cezaevi girişinde hep birlikte andımızı okudu. "Mustafa Balbay benim milletvekilimdir" yazılı pankart açan grup, "Balbay’a özgürlük" şeklinde sloganlar attı.

Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından cezaevi girişinde kendisini bekleyen gruptakilerle tek tek tokalaştı.

Burada basın mensuplarına ziyarete ilişkin açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Yeni yasama yılını hapishanede açtık. Halkın oyuyla seçilen bir milletvekili uzun süredir tutuklu. Biliyorsunuz, 7 milletvekili şu anda tutuklu. Parlamentoya halkın iradesi tam yansımış değil. Dün açıklanan demokrasi pakatinde ben tutuklu milletvekilleriyle ilgili de birkaç cümlenin olabileceğini düşünüyordum. Çünkü demokrasi halkın oylarıyla seçilen kişilerin parlamentoda görev yapması demektir. Onların hapishanede tutulması demek değildir. Ama bu olmadı, sayın Balbay’ı çok iyi gördüm. Morali yerinde, çalışıyor, üretiyor. Ben Ankara’da tutuklu bir parlamenter olarak çalışmak istiyorum, çalışıyorum, üretiyorum, düşüncelerimi ifade ediyorum. Bana notlar gönderecek, düşüncelerini gönderecek. Parlamentodaki yasa teklifleri veya tasarıları gelirse onları sayın Balbay’a ulaştıracağız. Sayın Balbay, o konudaki düşüncelerini oluşturcak ve bizim milletvekillerine aktaracak. Biz de onları parlamentoda dillendireceğiz.

'DEMOKRASİ AYIBIDIR'

21. yüzyılın Türkiye’sinde bir milletvekilinin tutuklu olması demokrasi ayıbıdır. Bu demokrasi ayıbını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu sadece muhalefetin değil, bütün siyasal partilerin ortak görevi olması gerekir."

Kılıçdaroğlu, mahkumların kendisine hediye ettiği küçük bir vazodaki çiceği basın mensuplarına gösterdi. Kılıçdaroğlu, bugün yapacağı basın toplantısında da bu çiçeğin masasının üzerinde olacağını belirtti.

Öte yandan, Kılıçdaroğlu’nun dün görüşme izni alınan tutuklu MHP milletvekili Engin Alan’ı, cezaevinden duruşmaya götürüldüğü için ziyaret edemediği bildirildi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ramazan diplomasisi