Kılıçdaroğlu: Kavga edenin CHP'de işi yok

Kılıçdaroğlu: Kavga edenin CHP'de işi yok

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Kim kavga ediyorsa, kim şiddet kullanıyorsa artık onun bu partide işi yok. Başka partiye gidebilir ama CHP'de asla çalışamayacak" dedi

16 Mayıs 2012, Çarşamba 14:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kim kavga ediyorsa, kim şiddet kullanıyorsa artık onun bu partide işi yok. Başka partiye gidebilir ama CHP’de asla çalışamayacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde Ankara İl Başkanı Zeki Alçın başkanlığındaki il ve ilçe teşkilatları üyelerini kabul etti.

Kılıçdaroğlu, kabulde, siyasetin kin ve intikam duygularıyla yapılamayacağını, temel amacının halka hizmet olduğunu belirterek, siyasetin zenginleşme aracı da olmadığını söyledi.

Siyasette kısır çekişmelere izin verilemeyeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, seçilmiş kişilerin halkın sorunlarına çözüm üretmesi gerektiğini kaydetti.
Siyaseti "sabırla dinleme sanatı" olarak niteleyen Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşla doğru iletişim kurulması, onun her yerde ve her koşulda dinlenilmesi gerektiğini vurguladı.

CHP’nin kurultay sürecinde olduğunu, il ve ilçe kongrelerinin yapıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Ufak tefek tartışmalar oldu. Bazı yerlerde kavgalar oldu. Siyaset kavga alanı değildir. İstanbul’daki kongrede de söyledim, kavgayı asla ve asla kabul etmiyorum, kavga eden kişi CHP’li değildir. Vatandaşı dinleyeceğiz. Kendi arkadaşımızı dinleyemiyoruz, olmaz. Yeni bir anlayışı egemen kılacağız. Sevgi odaklı bir anlayışı egemen kılacağız. Birbirimize saygı duymasını bileceğiz. Yarış farklı şeydir, kavga farklı şeydir. Bütün demokrasilerde yarış vardır. Yarış her alanda vardır ama bunun bir kavgaya dönüşmesi kabul edilemez. Geçmişte çok oldu, ’olur işte’ diyerek geçiştirdik. Artık geçiştirmeyeceğiz. Kim kavga ediyorsa, kim şiddet kullanıyorsa artık onun bu partide işi yok. Başka partiye gidebilir ama CHP’de asla çalışamayacak. Bunu her partilinin böyle bilmesini isterim. Her partilinin bunu kabul etmesini, içine sindirmesini de isterim."

AK Parti’nin memleketin sorunlarına çözüm üretemediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, bunun muhalefet için bir şans olduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "Önümüzde Adalet ve Kalkınma Partisi gibi bir şans var. Hiçbir muhalefet partisinin önünde böyle bir şans olmaz. Bizim önümüzde böyle bir şans var. Türkiye Cumhuriyeti’nin en beceriksiz hükümeti. Süt bile dağıtamıyorlar, işsizliği önleyemediler, halkın oyuyla seçilen milletvekillerini hapisten çıkaramadılar" diye konuştu.

-FB-GS Maçı sonrası çıkan olaylar-

Galatasaray ve Fenerbahçe spor kulüpleri arasında oynanan şampiyonluk maçı sonrasında çıkan olaylara da değinen Kılıçdaroğlu, olaylardan "gerekli önlemleri almayan yöneticileri" sorumlu tuttu.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Geçen gün Galatasaray-Fenerbahçe maçı oynandı. Maçtan sonra bir gerginliğin olacağını herkes biliyor. Becerikli bir hükümet ne yapar? Bütün seçenekleri düşünür. Önlemini önceden alır. Bunlar yaptılar mı? Hayır. Hiçbir önlem almadılar. Sadece polisleri yığdılar oraya. Sonra ne yaptılar? Herkese biber gazıyla müdahaleye başladılar. Çağ dışı bir demokrasi anlayışı. Toplumu tanımama, bilmeme anlayışı. Toplumun reflekslerini siz önceden bilmezseniz, ölçmez, tartmazsanız ülkeyi yönetemezsiniz. Orantısız güç kullandılar, şiddet uyguladılar, Kadıköy’ü cehenneme çevirdiler. Kim yaptı? Beceriksiz hükümet yaptı. Bu beceriksiz hükümetin beceriksizliklerini anlatmak bizim boynumuzun borcu, ama kendi içimizdeki kavgayı öne çıkarırsak kimse kusura bakmasın, beceriksiz hükümeti halka anlatamayız."

-"Süt Projesi, 2B Projesi, İntibak Projesi, Askerlik Projesi bizim"-

Türkiye’nin komşusu Suriye ile başkalarının yönlendirmesiyle neredeyse savaşın eşiğine geldiğini öne süren Kılıçdaroğlu, iktidarın hayali projelerle oy almaya çalıştığını öne sürdü.

AK Parti’nin, CHP’nin ürettiği projeleri hayata geçirdiğini iddia eden Kılıçdaroğlu, "Süt Projesi bizim, 2B Projesi bizim, İntibak Projesi bizim, Askerlik Projesi bizim. Biz üretiyoruz, beceriksizliklerini bizim projelerimizle örtmeye çalışıyorlar" dedi.

Kııçdaroğlu, partililerden bu projeleri her yerde halka anlatmalarını istedi.

-"’Ben bugün CHP için ne yapacağım"-

Ankara İl Başkanı Zeki Alçın’ın il binasının fiziki koşullarının yetersizliğinden yakınmasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu sorunu çözmek istediklerini ancak siyasetin binalarda değil, sokakta yapıldığını, duvarların sınır olamayacağını söyledi.

CHP’ye gönül verenlerin kendisine gelerek, "Bana bir görev verin çalışayım" dediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlar her CHP’li, CHP’nin iktidarı için zaten görevlidir, ayrı bir görev vermeye gerek yok. Hastanede de göreviniz var, kahvede otururken de göreviniz var" dedi. Partililerin her gün evden çıkarken "Ben bugün CHP için ne yapacağım" anlayışı içerisinde çalışmalarını isteyen Kılıçdaroğlu, "CHP’li olmak kolay değildir. Biz sadece Adalet ve Kalkınma Partisi ile mücadele etmiyoruz. Bizim mücadelemiz tek partiye, tek parti devletine karşı. Önümüzde AKP’nin valisi, kaymakamı, her alanda kamu görevlisi var mücadele ettiğimiz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, partisinin intranet sistemi aracılığıyla seçimlere yönelik sandık bazında çalışma yapıldığını da belirterek, il ve ilçe başkanlarının bu sistemi aktif olarak kullanmalarını istedi. Kılıçdaroğlu, teşkilat yöneticilerinin sistemi etkin bir şekilde kullanıp kullanmadığının genel merkezden de denetleneceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, 23 Mayıs’ta İstanbul’da nüfusu 100 binin üzerindeki belediye ve yerel teşkilat yöneticileriyle bir araya geleceklerini dile getirerek, bu toplantıda partisinin yerel yönetimlere ilişkin stratejisinin belirleneceğini söyledi.

Ankara’nın son 10 yılda başkent olmaktan çıkıp bir köy görünümüne büründüğünü ileri süren Kılıçdaroğlu, partililerden kentin mevcut yönetimden alınmasını istedi.

Partisinin artık dünyaya yeni bir pencereden baktığına dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, daha aydınlık, daha özgürlükçü ve daha kararlı olduklarını vurguladı.

İl Başkanı Alçın da konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, kongre sürecinde yaşanan tartışmaların sol ve demokrat bir partinin yaşadığı doğal süreçler olduğunu, ancak bunun seçimlerin arkasına taşınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Alçın, il örgütü olarak tek sorunlarının il başkanlığı binasının fiziki koşullarının yetersizliği olduğunu belirterek, hiçbir mazeret üretmeden CHP’nin iktidarı için çalışacaklarını söyledi.

Toplantının ardından Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, "19 Mayıs’ta Atatürk’ün doğum günü kutlaması için Samsun’da pasta kesilecek. Siz de katılacak mısınız?" sorusu üzerine, "Biz, Atakum Belediyesi’nde gençlerimizin yaptığı şölene katılacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, bir başka soru üzerine de tutuklu vekillerin durumuna ilişkin son gelişmelerin bugün yapılacak Merkez Yönetim Kurulu toplantısında görüşüleceğini söyledi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ömer Çelik: Cumhurbaşkanımız tüm toplulukların barışı için mücadele etmektedir