Kılıçdaroğlu: Telefonlarım dinleniyor

CHP lideri, yasadışı dinlendiği yönündeki iddialara, 'Benim de, evimin de, çocuklarımın da telefonları dinleniyor' yanıtını verdi

16 Şubat 2011, Çarşamba 14:49
A A

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dinlendiği yönündeki iddialarla ilgili sorulara, "Benim telefonlarım dinleniyor, evimin telefonları dinleniyor, çocuklarımın telefonu dinleniyor. Bunun adına ileri demokrasi diyorlar. Ne söyleyebilirim ki" şeklinde yanıt verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti yöneticileri, polisler, yargıçlar ve gazetecilerin aralarında bulunduğu 3 bin kişinin yasadışı dinlendiğini iddia etmişti.

SOYSAL'IN İDDİASI

Soysal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Anayasa ile güvence altına alınan “özel hayatın gizliliği” ve “haberleşme özgürlüğünün” yasa dışı dinlemelerle ihlal edildiğini öne sürdü. Her gün gazetelerde dinlenen yargı mensupları ve devlet görevlilerinin ses kayıtlarının yer aldığını anlatan Soysal, “Ülkemizde büyük bir insan hakları ihlali yaşanmaktadır” dedi.

Aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ak Parti yöneticileri, polisler, yargıçlar, gazeteciler ve parti yöneticilerinin bulunduğu 3 bin kişinin yasa dışı yollarla dinlendiği ve teknik takibe alındığı iddiasında bulunan Soysal, dinlenen kişilerle ilgili kendisine “bilgi ve duyumlar” geldiğini, ayrıca bir liste gördüğünü söyledi.

Bu tür yasa dışı dinleme ve teknik takiplerle Türkiye'nin önemli insanlarının “kontrol altına” alınmasının amaçlandığını ileri süren Soysal, Kanada ve İsrail'den 17 mobil dinleme aracı ithal edildiğini de öne sürdü. “Mobil dinleme cihazlarının Emniyet Genel Müdürlüğü envanterlerinde yer almadığını” belirten Soysal, bu tür dinlemeleri “emniyet içinde yer alan bir organizasyonun” yaptığını iddia etti.

Çetin Soysal, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de seçim sürecinde pek çok insanın özel hayatına ilişkin bilgilerin medyaya yer alabileceğini ifade ederek, “Bugün 16 şubat 2011... Bu tarihi unutmayın. Söylediklerim çıktığında 'Çetin Soysal bu konuda basın toplantısı yapmıştı' dersiniz” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.