Kılıçdaroğlu, Topbaş'a yüklendi

'Dağı olmayan ülkenin otobüsü İstanbul'da yürür mü?'

17 Ekim 2009, Cumartesi 17:29
A A

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkezinin Türkiye'de olmasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Hollanda'da üretilen otobüsleri aldığını belirterek, “Dağı olmayan ülkede üretilen otobüsler 7 tepeli İstanbul'da yürür mü? Ödenen paralara yazık değil mi? Yunanistan gelir bizden alır, biz gider dışarıdan alırız. Buna tahammül etmek çok zor” dedi.

Giresun'da, dün partisinin il örgütü tarafından düzenlenen Dayanışma Gecesi'ne katılan Kılıçdaroğlu, bugün de kentte bazı ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'yu ziyaret ederek anı defterini imzalayan Kılıçdaroğlu, sonra da Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu'nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, son günlerde istihdam yaratmayan ‘büyüme’ kelimesinin telaffuz edildiğini ifade ederek, “Büyüme var ama istihdam yok. Bizim gönlümüzde yatan üreten bir ekonomi olmasıdır, istihdamın sağlanmasıdır” dedi. Kılıçdaroğlu daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yüklenerek, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde TOBB'un genel kurulunda konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu bir konuya değindi. ‘Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkezi Türkiye'de olmasına rağmen üretim yapılmıyor. Nasıl oluyor da Türkiye dolarla yurt dışından otobüs alıyor?’ dedi. Bu konuşmanın ardından yurtdışından 350 otobüs alınıyor. Bakın İspanya'da bir belediyenin otobüs alımı için açtığı ihaleyi yurtdışından bir firma kazanınca işçiler, ‘Kendi ülkemizde üretilen otobüsleri alacağız’ diyerek greve gitti. Sonunda pahalı olmasına rağmen kendi ülkelerindeki otobüsleri alındı. Buna rağmen biz İstanbul için Hollanda'dan otobüs aldık. Hollanda dağı olmayan ülkelerden biri. Onlar çocuklarına göstermek için sembolik dağ yaptılar. Dağı olmayan, inişi çıkışı olmayan bir ülkede üretilen otobüs, İstanbul'da yürür mü? İstanbul 7 tepeli idi şimdi 77 tepeli oldu ve otobüsler yürüyemiyor. Ödenen paralara yazık değil mi? Yunanistan'da kullanılan otobüslerin yüzde 42'si Türkiye'de üretilen otobüslerdir. O gelir bizden alır, biz gider dışarıdan alırız. Buna tahammül etmek çok zor. Biz başka ülkenin krizini çözmek, onlara istihdam yaratmak zorunda mıyız? Türkiye yeni bir anlayışla yola çıkmak zorundadır.”

AYRILIK DİZİSİ

TSO ziyaretinin ardından Gazi Caddesi boyunca esnafı ziyaret ederek sohbet eden Kılıçdaroğlu'na büyük ilgi gösterildi. Kılıçdaroğlu, ziyaretlerin ardından basın mensuplarının, “TRT'de yayınlanan ‘Ayrılık’ dizisine İsrail'in tepkisini nasıl değerlendiriyorsunuz” şeklindeki sorusuna da şu yanıtı verdi:
“Diziyi izleme şansım olmadı. Ancak biz hiçbir ülke ile kriz ortamının çıkmasını istemiyoruz. Her ülkede dost ve barış ortamında yaşamak isteriz. TRT'nin yapmış olduğu dizi eğer kin ve nefret tohumları ekiyorsa bu kabul edilemez. Ama bunun dışında Gazze'deki olayları anlatıyorsa, oradaki çocukların ve kadınların yaşamını yitirmesine yol açan bir olayı anlatıyorsa bunu da olgunlukla karşılamak gerekir diye düşünüyorum. Ama İsrail burada ne kadar haklı bilemiyorum. Sonuçta şu var; onlar iki ulusun karşılıklı düşman ulus olmasını istemezler, biz de istemeyiz. Ama onları yaralayan bir şey varsa, yetkililere aktarırlar, akıl ve mantıkla çözerler. Bizi de geçmişte eleştiren filmler çekildi. Aynı tuzağa düşmemeliyiz. Sevgiyle, hoşgörüyle kucaklamak gerektiğini düşünüyorum.”

H.Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA)

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.