Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a çok sert Başkanlık tepkisi

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a çok sert Başkanlık tepkisi

CHP parti grubunda konuşan Kılıçdaroğlu Erdoğan'a ağır mı ağır sözlerle yüklendi. Kılıçdaroğlu, kan dökme polemiğiyle ilgili sözlerini tekrarlarken "Senin dişlerin de kanlı! İnsanlar katledilsin diye gönderdin o silahları. Hala insanlar öldürülüyor. Onların tamamının sorumlusu sensin " diye konuştu. Kılıçdaroğlu, "Berkin Elvan'a bir Allah Rahmet Eylesin bile demedin. Sende din var mı, iman var mı? Şeref var mı? Söyle bakalım ne var sende! " dedi

17 Mayıs 2016, Salı 13:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satır başları:

İzmir Belediyesi'nin kredi notu Türkiye notunun 10 basamak üzerinde. CHP iktidarında Türkiye de bu performansı gösterecek.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne demişti; Köylü milletin efendisidir. Evet onlar bizim efendimizidir.

21. yüzyılda dünyanın en pahalı mazotunu çiftçiye satıyoruz. Gübre, elektrikte onun aleyhine çalışıyor. Fındık, çay, süt üreticileri memnun değil.

Eğer huzurlu bir dünya istiyorsan adresin çok açık, adresin 6 ok ve CHP.

Sen bütün bunlarla uğraşırken Tarım Bakanı Fransız tarımına yaptığı katkılardan dolayı liyakat madalyası aldı. Ben liyakat madalyasını senin göğsüne şeref madalyası olarak takacağım.

Geçen hafta sonu Van'daydık. Bazı arkadaşlarımız Van'ı ilk kez gördü. Bodrum Belediye Başkanımız ilk kez geldi Van'a. Vanlı üzüntülü ve mahsun. Görkemli bir tarihi var. Van denizi var Van.

Esnafın sanatkarın, dertlerini dinledik. Bu toplantıda Vanlı kardeşlerime seslenmek istiyorum; deprem sonrası yaralar çok sarılmadı. Yılbaşını bile Van'da geçirdim. Terör burada nasıl sorunsa orada da bir numaralı sorun.

Biz memleketimizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. Terörden kaçan Yüksekovalılar var. En az 40 bin.

Bir apartman dairesinde bir odada bir aile yaşanıyor. Biz terörün bitmesini yürekten istiyoruz ve kendi ilçemize dönmek istiyoruz.

Bazılarımızın durumu iyi ama hazıra dağ mı dayanıyor diyorlar. Biz bu memleketin vatandaşıyız diyorlar. Yani diyorlar ki burada Suriyeli mülteciler var biz de Van'da mütelci konumundayız.

Van TSO Başkanı bize 'Türkiye'nin en borçlu kentine hoş geldiniz genel başkanım' diye hitap etti. Sınır ticareti bizim için çok önemli diyorlar. Bir taraftan terör bir taraftan işsizlik biz bunun altından kalkamıyoruz.

Van gölü hızla kirleniyor, korunmasıyla ilgili bir önlem bekliyorlar.

TÜRKİYE'Yİ BU HALE GETİREN KAÇAK SARAYDA OTURAN DİKTATÖR BOZUNTUSUDUR

Terör sadece sizin gündeminde değil, Türkiye'nin gündeminde. Terör kimden ve nereden gelirse gelsin hep beraber teröre karşı otak tavır sergilemeliyiz. Bunu söyledim. Bizim duyarlılığımızı bütün bölgenin sergilemesi gerektiğini söyledim. 2002'de iktidara geldiler, Türkiye'de terör var mıydı? Yoktu. Bugün kan gövdeyi götürüyor. Evler bombalanıyor. Masum çocuklar kadınları bu hale getiren kaçak sarayda oturan diktatör bozuntusudur.

GELEN HER ŞEHİDİN SORUMLUSU BUNLARDIR

23 Kasım 2014. Mehmet Ali Şahin'in bir açıklamasını sizinle paylaşacağım: Güneydoğu'da örgüt vergi topluyor ne diyorsnuz? O da diyor ki evet, duyumların yanı sıra bazı bilgiler de bize geliyor diyor. Bu hükümet teröre yardım ve yataklık yapmışlardır. Terör örgütünün sponsoru hamisi ve yardım ve yataklık yapanları bunlardır. Gelen her şehidin sorumlusu bunlardır, ölen her çocuğun sorumlusu bunlardır. Analar ağlamasın diye geldiler anası ağlamayan kadın kalmadı.

EN TEPEDEKİ MALI GÖTÜRÜRSE ALTTAKİ DURUR MU?

Adımız sadece terörle değil yolsuzlukla da anılıyor. Amerika'da bir uluslararası yardım kuruluşu var. Bizimkiler gibi üzerine ilaç altına silah saklamıyorlar. Diyorlar ki "Şu ana kadar yürütülen soruşturmada Suriye'ye insani yardım gönderilmesi için bir ihale ve rüşvet ağırının oluşturduğu tespit edilmiştir." diyorlar. Evet bunu 6 Mayıs 2016'da söylüyor. En tepedeki malı götürürse alttaki durur mu? Türkiye üzerinden yaptığımız yardımları durdurduk diyorlar. Ve çok önemli bir açıklama yapıyorlar. Ben Amerikalı iş adamının vergisiyle yardım yapıyorum bu konuda sıfır toleransım var diyorlar. Sesini çıkaramazsan sen demokrasiden yana bir kurum değilsin demektir.

SAVCI DEDİĞİN ADAM DARBE OLURSA SORUŞTURMA AÇAR

Savcı dediğin adam yürekli adamdır. Savcı dediği adam birilerinin uşaklığını yapmaz. Savcı dediğin adam darbe olursa soruşturma açar. Nokta.

Düşük profil ne demek; aklını kullanmayan adam demek. Bu kişilere aynı zamanda dalkavuk da denilir. Peki, bu yetiyor mu hayır. Diktatör yine buyurmuş, mutlaka bıyıklı olmalı. Bir bakıyorsun herkes bıyık bırakıyor. Şimdi vatandaşlarıma sesleniyorum; siz böyle bir başbakan seçim tarihinde böyle bir yöntem gördünüz mü? Bıyığı arada bir kıvırıp ortalıkta dolaşan milyon Ali var.

ALLAH AŞKINA SEN NE OLMAK İSTİYORSUN?

Diktatörler soruyorlar "efendim siz tarafsızlık için namus ve şeref üzerine yemin ettiniz" diktatör diyor ki "ne demek namus ve şeref, olmayan şey tartışılır mı?" Ne istiyorsun arkadaş? Bıyıklı tamam, önüne yatma o da tamam. Cumhurbşakanı da oldun. Allah aşkına sen ne olmak istiyorsun? Ben Başkan olmak istiyorum diyor. Valiyi, Kaymakamı, Hakimi, Savcıyı, Belediye Başkanını ben belirleyeceğim diyor. Sen böyle bir demokrasiyi bizim bedenimizi çiğnemeden hayata geçiremezsin. Başkanlık nedir? Millet de bilmiyor. Söylersem zaten ana muhalefetin genel başkanı.

Star Gazetesi'nde Adnan Küçük adlı bir Yardımcı Doçent köşe yazıyor. Hiç bir yorum yapmadan aynen okuyorum:

l Türkiye’de başkanlık sistemi ile birlikte zorunlu olarak “federal devlet yapısı” ya da “özerk yönetim” de benimsenecek. Bunun neticesinde de ülke bölünüp parçalanacak. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

l Bütün yetkiler başkanda toplandığı zaman, herkesi korkutan başkanın diktatör olması nasıl önlenecek?

l Yeni anayasa ile terörün çözümlenmesi konusunda ne tür iyileşmeler olacak?

Taş üstünde taş gövde üstünde baş bırakmayacağım diyor.

l Başkanı denetleyecek bir kurum olacak mı?

23 milyon oy almış bir partinin başkanına darbe yapıyor. CHP'den başka bunu savunan kim? Millet can derdinde, 6 milyonu aşkın işsiz var. Ne olacak bu çocuklar? 17 milyon yoksulumuz var.

Biz ancak Kızılay'a kan veririz diye. Ben biliyorum sen kanı bile parayla satarsın! Demiş ki, bir halktan besleniyoruz demiş. Kimin kandan beslendiği ortada. Binlerce kişi hayatını kaybetti. 3 milyona yakın kişi Türkiye'de o ölenlerin kanları senin elinde. Senin dişlerin de kanlı! İnsanlar katledilsin diye gönderdin. Hala insanlar öldürülüyor. Onların tamamının sorumlusu sensin.

SENDE DİN VAR MI, İMAN VAR MI, ŞEREF VAR MI, NAMUS VAR MI? SÖYLE BAKALIM NE VAR SENDE!

Davaların savcısı değil miydin? O dava boyunca ölenlerin sorumlusu sensin. 15 yaşındaki Berkin Elvan'a bir Allah rahmet eylesin bile demedin. Sende din var mı iman var mı? Şeref var mı? Söyle bakalım ne var sende! Sen kandan, gerginlikten, şiddetten besleniyorsun. 400 milletvekili verin huzur içinde çözelim demişti. Vermezseniz her gün kan ölüm gözyaşı. İnsanda biraz utanma olur. 8 şehidimizin olduğu gün beyefendi nikah töreni yapıyor. Ama nikahını yaparsın mütavazi yaparsın ne demek böyle bir şey! 23 Nisan'ı yasaklarsın ama öbür tarafta gider her türlü pisliği yersin bunu affetmiyroum! Milleti soyup soğana çevirdin. 33 milyar lira kayıp kaçak. Kime fautra ediyor, kayıp kaçak yapmayan vatandaştan alıyor.

İDAMLA İLGİLİ GERÇEĞİ SİZE AÇIKLAYACAĞIM

Sakın ama sakın Adnan Menderes'in adını ağzına alma. İdamlarla ilgili bir gerçeği size açıklayacağım. 27 ihtilalinden sonra yargılamalar oldu. İdam kararları çıktı, Menderes ve arkadaşları idam edildi. Siyasi düşüncesinden ötürü hiç kimse ayırılmamalı. Suudi Arabistan'da 47 kişi idam edildi. Efendim bu Suudi Arabistan'nın kanunlarında var dedi. Mısır'a 2 elçimizi gönderdik ve deyin ki siyasi idamlar doğru değildir deyin. Bangladeş'te de bir kişiyi idam ettiler. Erdoğan köpürdü, vay nasıl idam edilir mi? Suudi Arabistan'da kanun var da Bangladeş'te yok mu? İdama karşıysan her yerde karşı ol kardeşim!

CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'nün de altında imzası olduğu bir bildiri yayınlıyorlar. İsmet İnönü sadece kendi imzasıyla bir yazı yazıyor. Kendisi kaleme alıyor. 4 sayfalık bir mektup. Orda şöyle yazar: "Eğer varit ise, ordu adına Milli Birlik Komitesi'nin idam kararının tasdikine icbar edilmesi (zorlanması) haksız ve kanunsuzdur. Ordu adının böyle bir mevzuda kullanılması, Türk Ordusu'nun ebedi şerefine karşı saygı duygusu ile telif olunamaz. Ordu tesiriyle bir infaz muamelesi millette orduya karşı deva bulmaz bir kırgınlık yaratacaktır. Milletle ordu arasına girecek böyle bir hatıranın tepkisini düşünmek insana dehşet veriyor."

Bir kitapta Menderes'in eşiyle İsmet İnönü arasındaki görüşme şöyle anlatılır:

Menderes’in eşi Berin Hanım kocasını kurtarabilmek için son çare küçük oğlu Aydın’la birlikte İsmet İnönü’nün kapısını çalmıştı:

“Annem sözü uzatmadan ‘Paşam, Adnan’ı siz de tanırsınız. İdamı çok büyük haksızlık olur’ dedi. İsmet Paşa da cevaben ‘Elimden gelenleri yaptım. Ancak bunlar çılgın vaziyetteler. Bir türlü söz dinlemiyorlar’ yanıtını verdi. Paşanın gözleri nemliydi.”

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer44785","44785","201605","44785-460322.jpg","1", "0",""Kandan besleniyorsunuz"");

İDAMIN KALDIRILMASI KARARI ECEVİT ZAMANINDA ALINMIŞTIR

İdamların kaldırılması kararı rahmetli Ecevit zamanında alınmıştır. Biz her zaman demokrasiyi savunduk.

TOBB Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptım. Kıyamet koptu. Vay efendim siz nasıl böyle bir şey yaparsınız diyorlar. Ne demişim orada.

O SÖZLERİMİ TEKRARLIYORUM

Bir kişi konuşacak Türkiye susacak. Biri konuşacak hakim ona göre karar verecek, bir kişi konuşacak ona göre milletvekili listeleri hazırlanacak. Bir kişi konuşacak istediği adam hapse girecek. Böyle bir sistemi kan dökmeden gerçekleştirmezsiniz.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer44790","44790","201605","44790-460353.jpg","1", "0",""CHP olduğu sürece ki

Yine aynısını söylüyorum. Korkma, yürekli ol. CHP oldukça bu ülkede rejimi hiç kimse değiştiremez.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Malezya Kralı ile kritik görüşme