Kiliselerde şarap kıtlığı

Venezuela'da temel tüketim maddelerinin tedariki konusundaki sıkıntılar Katolik kilisesini de etkiledi

28 Mayıs 2013, Salı 15:52
A A

Kilise, ayinlerde kullandığı şarap stokunun azaldığını açıkladı. Kilisenin açıklamasında, bazı ürünlerde yaşanan sıkıntı nedeniyle ülkenin tek şarap üreticisinin kiliseye şarap satışına son verdiği belirtildi.

ARTIK ŞARAP ÜRETİLEMİYOR

Muhalifler bazı maddelerdeki kıtlığı, devletin ekonomi üzerindeki katı denetimine ve iç üretim azlığına bağılıyor. Hükümet ise sorunun kaynağını muhalefetin başını çektiği komploya ve fiyat spekülasyonlarına bağlıyor. Kilise sözcüsü Monsenyör Lucker, şarap üreticisi Bodegas Pomar adlı şirketin, karşılaştığı sıkıntılar nedeniyle artık şarap üretemediğini, üretim için gereken bazı ithal maddelerin kıt olduğunu açıkladığını ifade etti. Sözcü, iki aylık stoklarının kaldığını, bunlar tükenince ülke dışından ithal imkânları konusunda emin olmadığını söyledi.

Sorunun sadece şarap ile sınırlı olmadığını ifade eden Lucker, buğdayın da dışarıdan ithal edildiğini ve un kıtlığı nedeniyle fiyatların arttığını vurguladı. Lucker, ayinlerde kullanılan kutsanmış ekmeğin bir paketinin fiyatının 50 bolivardan (8 dolar) 100 bolivara fırladığını belirtti.

>>TUVALET KAĞIDI SIKINTISI ÇEKİLİYOR

Petrol zengini Venezuela birçok ürünü ithal ediyor. Fakat döviz kontrolü nedeniyle ithal ürünler için ödeme yapılması konusundaki sıkıntılar, bazı temel tüketim maddelerinde kıtlığa neden oldu. Ülkedeki tuvalet kâğıdı sıkıntısına karşı geçen hafta meclis onayıyla ithal izni çıkarıldı.

BBC TÜRKÇE

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.