Kilo almak depresyona sokuyor

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo aldırır mı? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben yine depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım? Bu sorular depresyonun gelişmesinde ve tedavisinde sürekli soruluyor. Bunlara açıklık getirmek, kulaktan dolma bilgilerle kafamızın karışmasına engel olmasını sağlar. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney kilo ve depresyon arasındaki bağlantıyı açıkladı.

22 Haziran 2020, Pazartesi 10:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Şişmanlık depresyon nedenleri arasında

Şişmanlık depresyon nedenleri arasında

Şişman bireylerde özgüven sorunları oldukça yüksek. Günümüzde ideal kadın ve erkek tipi tanımlandı. “Fit” tabir edilen grup ön planda tutularak giysiler bile onlar hedef alınarak hazırlanıyor. Kilolu insanlar ise neredeyse bu konuda ihmal edildi. Kilolu insanlarda daha sık görülen şeker hastalığı, tansiyon problemleri, kalp problemleri, harekette kısıtlanmalarda depresyona eğilimi artırıyor. Bunlarla beraber sosyal fobi ve endişe bozuklukları da sık görülüyor. Başarısız diyet ve egzersiz girişimleri de yoğun özgüven problemleri oluşturuyor.

Bunun dışında toplumun şişmanlara alaycı bakışı, çalışma hayatına kabulde fiziksel görünümün ön plana çıkması ve dolayısıyla kilolu kişilerin tercih edilmemesi zaten kendi fiziksel görünümünden rahatsız olan bu bireylerin depresyona girmelerini kolaylaştırıyor. Birçok obez kişi bu duruma içsel bir tepki olarak daha fazla yeme davranışı sergiler. Artık kısır bir döngü oluşur ve depresyon kader gibi olur.

Tam da bu noktada depresyon tedavi edilmeli ve kişinin kendine güveni tekrar kazandırılmalı ki, tekrar hayatın içinde üretken biri olabilsin ve belki de kilo ile ilgili tedavilerde daha kararlı ve cesur olabilsin.

Depresyon kilo artışına neden olabilir

Depresyon kilo artışına neden olabilir

Depresyon bazen özellikle başlangıç dönemlerde iştahta değişikliklerle başlar. Tipik olmayan veya maskeli depresyonlarda kilo artışı daha sık görülür. Yani gerginlik, mutsuzluk ve umutsuzluk kişiyi mutlu olabileceği etkinliklere yönlendirir. Bunlardan en kolayı yemek yemek. Bir depresyon türü olan kadınlarda adet öncesi gerginlik sendromunda çikolata ve şeker ihtiyacı ve tüketimi artar.

İçe kapanıklık, enerji azlığından dolayı yemek yapmak yerine fast-food tarzı yemeklerle beslenme kilo artışı nedenlerinden. Ayrıca depresif dönemlerde isteksizlik ve bitkinlik nedeniyle egzersiz yapmak daha zorlaşır, bunun sonucu olarak da kilo artışı kaçınılmaz olur. Fiziksel kaygılardan dolayı oluşan kilo artışı da depresyonu daha da ağırlaştırabilir.

Antidepresanlar kilo aldırır mı?

Antidepresanlar kilo aldırır mı?

Genelde insanımız birçok hastalıkta ilaç tedavilerini, komşu veya arkadaşlarının yaşadıkları tedavi tecrübelerinden ya da internetteki forum sitelerinde yapılan yorumlar üzerinden bilgi edinir. Ancak bu bilgi kaynakları ne kadar güvenli?

Depresyon ilaçlarının ilk birkaç gün uyum dönemindeki yan etkileri nedeniyle tedaviler sıklıkla bırakılır. Tekrar hekimine başvurup yan etkileri konuşmak daha gerçekçi olmasına rağmen, kişi tedavisini terk etmekte ve depresyonuyla yaşamak durumunda kalıyor. Depresyon tedavisi hasta ve psikiyatrist arasında çok iyi bir işbirliği gerektiriyor. Bunun nedeni tedavinin en az altı ay sürmesi. Dolayısıyla altı ay ilaç kullanacak kişinin mutlaka yaşamını etkilemeyecek, günlük işlerine zarar vermeyecek tarzda ilaçlar kullanması gerekli.

Dünyada her insandan sadece bir tane vardır. Oysa depresyon ilaçları sınırlı sayıda. Kişiye özgü ilaç tedavisinin oluşabilmesi için tedavinin başlangıç dönemlerinde işbirliği daha önemli olur. Eğer ilaç tedavisi sırasında kilo alınıyorsa bu durumu psikiyatristinize bildirmeniz gerekir ki, tedavide yeni ilaç alternatifleri değerlendirilebilsin. Depresyon ilaçlarında yan etkilerden korkmak yerine işbirliğini geliştirmek önemli.

İlaç dışında depresyon tedavisi yok mu?

İlaç dışında depresyon tedavisi yok mu?

Tedavide, depresyonun ağırlığına göre ilaçlar dışında psikoterapiler faydalı. Psikoterapi bireylerin duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, ruh sağlıklarının korunması ve geliştirilmesini amaçlayan psikolojik tedavilerin genel adı. Ancak psikoterapiler hakkında oldukça yanlış bilgi vardır. Psikoterapilerin de birçok şekli vardır ve bunların birçoğu kişinin tedavisinde etkili olur. Ancak bilinenin aksine konuşup, sohbet edip rahatlama yöntemi değil. Bu durum arkadaşlarınızla ve ailenizle yaptığınızdan farklı. Durumun ağırlığına göre birkaç aydan birkaç yıla varan psikoterapiler mevcut.

Psikoterapinin gerekliliği, süresi, görüşme sıklığı, görüşme zamanı ve hedefler terapinin ilk seanslarında belirlenir. Psikoterapi seansları arasında kişi kendisini değerlendirir, ruhsal durumuna daha fazla odaklanır ve verilen görevleri yaparsa terapinin başarılı olması mümkün. Yani psikoterapi dertleşme ve öğüt alma durumu değil. Ayrıca psikoterapi bu konuda eğitim almış psikiyatrist ve psikologlarca yapılmalıdır. Bununla birlikte depresyon hakkında bilgilenme ve eğitimde tedavide önemlidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İnsan psikolojisi hakkında 9 ilginç bilgi