Kilo almanızın sebebi eksik dişiniz mi?

Eksik dişlerin hem sağlığınızı hem de sosyal hayatınızı etkileyecek sonuçlara sebep olabilir! Çiğneme zorluğuna yol açan bu durum beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkileyerek kilo alımına yol açıyor. Oysa diş eksikliği implant veya porselen köprüler ile tedavi edilebilir

11 Haziran 2019, Salı 10:51
A A

Eksik diş, komşu dişlerin devrilmesine, bozulmasına, karşı dişlerin eksik diş bölgesine uzamasına ve dolayısıyla çiğneme fonksiyonunun azalmasına neden olur. Bu sebeplerden çiğneme düzeni de değişir. Sağlıklı bir çiğneme çift taraflı olurken tek taraflı çiğneme ile çene eklemlerinde ağrı ve kilitlenmeler oluşabilir.

Dt. Pertev Kökdemir, "Diş eksikliği, beslenme alışkanlıklarını etkilediğinden besinlerin iyi çiğnenmeden yutulmasına, daha hızlı yemek yenilmesine dolayısıyla kilo alımına neden olabilir. Ayrıca iyi çiğnenmeyen besinler bazı mide hastalıklarına da sebep olabilir" dedi.

EKSİK DİŞ SİZİ OLDUĞUNUZDAN DAHA YAŞLI GÖSTEREBİLİR

EKSİK DİŞ SİZİ OLDUĞUNUZDAN DAHA YAŞLI GÖSTEREBİLİR

Kişinin öncelikle gülüşünü bozarak öz güveninin azalmasına sebep olan eksik dişler ayrıca dudak ve yanakların çökmesine, kırışmasına ve yüzün daha yaşlı bir görüntü almasına neden olur.


Dt. Kökdemir, ağzında hiç dişi olmayan hastaların kişiye özel planlanan "All on Four ve İmplant Uygulamaları" ile yeni bir gülüşe sahip olabileceklerini de söyledi.

Sıradaki haber yükleniyor...