'Kilo verdim, vücudum sarktı': Deri sarkmalarına medikal çözümler

'Kilo verdim, göğsüm sarktı' şikayetleri yaşlanma ya da çeşitli nedenlerle aşırı kilo vermiş hastaların başlıca sorunlarından biridir. Vücut sarkma ameliyatları hastalarda vücuttaki sarkıklıkları düzeltmeye yarayan estetik ameliyatlar dizisidir. Karın germe, sarkan deri ameliyatı pek çok ekip tarafından yapıllıyor. Diyet ve ameliyatlarla vücut ağırlığının 1/4 veya daha fazlasını hızla kaybeden hastalarda, çeşitli bölgelerde sarkıklıklar ve kontur deformeleri oluşur. Bu sarkıklıklarda en çok rahatsızlık veren bölgeler erkek ve kadın hastalarda aynıdır. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

18 Eylül 2020, Cuma 16:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yüz ve gıdı sarkması

Yüz ve gıdı sarkması

Genç hastalarda yüze yağ enjeksiyonları orta yaş ve üzeri hastalardaysa yüz germe yöntemleri kullanılabilir. Çene altı bölgedeyse en uygun yöntem boyun germedir. Aşırı cilt sarkıklığı oluşması durumunda cerrahi teknikler ile tedavi çok daha etkili ve kalıcı çözüm sunmaktadır. 

 Uyluk sarkması

Uyluk sarkması

Uyluk sarkması tüm üst bacakta olabileceği gibi yani iç uyluk, ön uyluk, basen bölgesi ve posterior uyluk bunlardan sadece bir tanesinde de sarkma olabilir. Sarkmanın miktarına ve hastanın cilt tipine en uygun estetik ameliyat seçilir. 

Kol sarkması

Kol sarkması

Kolun özellikle dirsek ile koltuk altı arası kısmındaki sarkmalar özellikle dekolte veya kısa kollu kıyafet giyen kadınları çok rahatsız edilebilir ve bu bölgeye liposuction ve/veya kol germe ameliyatı uygulanabilir. 

Popo sarkması

Popo sarkması

Kaslarının hacmini kaybetmesine bağlı olarak popo tümseği kaybolur ve hastaya yandan bakıldığında poponun aşağı doğru sarkıp düzleştiği görülür. Bu durumda popo germe ya da kaldırma ameliyatları uygulanır. 

Karın sarkması

Karın sarkması

Yine sarkıklık miktarıyla orantılı olarak değişik ölçülerde karın germe ameliyatı yapılabilir. Çoğunlukla mini karın germe ya da çepeçevre karın germe ameliyatı da uygulanabilir. Tüm bu germe işlemleri esnasında gerektiği takdirde üst karın ve bel bölgesine liposuction işlemi yapılabilir. 


 Meme sarkması

Meme sarkması

Özellikle doğum ve çok miktarda kilo kaybı nedeniyle göğüslerde sarkma ortaya çıkabilir. Bunun için meme dikleştirme ve hacim kaybı görülmesi durumunda meme implantı ile hacim kazandırma da uygulanabilir.  

Vücut sarkıklığı ile ilgili cerrahi ameliyatları birkaç aşamada tamamlanması gereken ciddi cerrahi operasyonlardır. Ameliyatlar sırasında hastanede kalınması gerekebilir. Herhangi bir risk yaşamamak için doktorunuzu doğru seçmeniz ve onun tüm tavsiyelerine uyum göstermeniz gerekiyor. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İnce dudaklar nasıl kalın gösterilir? İnce dudaklılar için A'dan Z'ye ruj sürme rehberi