Kilo verememe sebebiniz hormonlarınız mı?

İştah ve metabolizma üzerine etkileri nedeni ile bazı hormon hastalıklarında şişmanlama, vücutta yağ dağılımının değişmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Serpil Salman kilo vermeyi zorlaştıran hormonal sorunları anlattı

22 Aralık 2018, Cumartesi 10:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İNSÜLİN DİRENCİ

İNSÜLİN DİRENCİ

İnsülin kandaki şekerin hücre içine geçişini sağlar. Bu mekanizmada bir sorun varsa daha fazla insülin salgılanarak kan şekeri ayarlanmaya çalışılır. Bu durumda insülinin yağ metabolizması ile ilgili görevleri abartılı bir şekilde yerine getirilir, karın bölgesinde yağlanma ve kilo artışı görülür. İnsülin direnci olan kişilerin açlığa tahammülü azalır, kolay kilo alıp zor verirler.

HİPOTİROİDİ (TİROİD HORMON AZLIĞI)

HİPOTİROİDİ (TİROİD HORMON AZLIĞI)

Tiroid hormon düzeyinin azalması kiloya meyil yaratabilir. Çünkü hem metabolizma yavaşlar hem de vücutta su tutulur. Ancak hipotiroid belirgin şişmanlığın ana sebebi değil, mevcut sorunu artıran bir faktör olarak karşımıza çıkar. Aşırı miktarda tiroid hormonu kullanarak kilo vermeye çalışmak kalp ritminde düzensizlik, kemik erimesi gibi oldukça ciddi sorunlara yol açabilir, tercih edilmemelidir. 

CUSHİNG SENDROMU

CUSHİNG SENDROMU

Kortizol hormonunun aşırı salındığı bir tümör nedeni ile oluşan, karın bölgesinde yağlanma, kol ve bacaklarda incelme gibi birçok belirtinin olduğu nadir bir şişmanlık nedenidir. 

BÜYÜME HORMONU

BÜYÜME HORMONU

Vücut yağ oranı ve yağ dağılımını belirleyen hormondur. Şişmanlarda büyüme hormonu nispeten düşüktür ama hastalık derecesinde eksikliği yoksa büyüme hormonu tedavi olarak önerilmemelidir.

KORTİZOL

KORTİZOL

İlaç olarak verilen kortizon da vücutta kortizole dönüşerek benzer etki yapabilir. Kortizol vücutta stresle salınan bir hormondur ama stresin kilo artışına neden olabileceği tartışmalı bir konudur. 

MENOPOZ

MENOPOZ

Vücut yağ dağılımında cinsiyet hormonları da önemlidir. Kadınlarda menopozla birlikte östrojen azalır, bu durum vücuttaki yağın karın bölgesinde yerleşmesine neden olur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şekeri hayatımızdan tamamen çıkarırsak vücudumuzda neler olur?