Kilo verme yolculuğunda bilmeniz gereken 6 şey

Kilo verme yolculuğunda bilmeniz gereken 6 şey

09 Aralık 2016, Cuma 15:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fazla kilolarından kurtulan ve yeni görünümünü korumayı başaran kadınların bu yolda karşılaştıkları bazı güçlükler vardır ve bunlardan genellikle pek bahsedilmez.

1. Daha ince bir size giden yol dümdüz değildir

1. Daha ince bir size giden yol dümdüz değildir

Kilo vermek dümdüz ilerleyen bir yol değildir. Önce kilo verir, sonra birazını geri alır ve sonra tekrar verirsiniz. Üstelik bu istediğiniz hedefe ulaşana kadar birkaç kez tekrarlanabilir çünkü psikoloji böyle çalışır. Kilonuz aynı ay içinde de dalgalanacaktır çünkü regl döneminde vücut su tutar. Üstelik araştırmalara göre reglden önce vücuttaki serotonin miktarı da düşer ve bu da aşermelerin artmasına ve yemek yeme isteğinin artmasına sebep olur. Genel olarak yaşanan dalgalanmanın sebebi ise hormonlar ve diğer mekanizmalar yoluyla, vücudun fazla kilo kaybına karşı sizi korumasıdır.

2. Birkaç gerileme yenilgisi yaşayacaksınız

2. Birkaç gerileme yenilgisi yaşayacaksınız

Kilo vermek sadece az yemek ve daha çok egzersiz yapmakla ilgili değildir. Arada yaşayacağınız gerilemeler bu yolculuğun bir parçasıdır. Gündelik hayatta duygusal pek çok gelgit yaşamaya devam edeceksiniz ve bu da yeme düzeninizi etkileyebilir. Kendinizi kötü hissetmemeli, başarısız olduğunuzu düşünmemelisiniz. Yapmanız gereken hedefiniz doğrultusunda ilerlemeye devam etmek olmalıdır.

3. Eleştiri ve suçluluk yerine kendiniz için şefkat beslemelisiniz

3. Eleştiri ve suçluluk yerine kendiniz için şefkat beslemelisiniz

Kilo vermek isteyen kadınlar genellikle kendilerini psikolojik istismara sürükler. Kendilerine gerçekten kötü davranabilir, aşırı eleştirel yaklaşırlar. Bu davranış şekli uygulanan diyeti kısıtlayabilir ve uzun vadede devam edemeyecekleri gerçekdışı rejimle ilgili yine kendilerini suçlarlar. Kilo vermeye çalışan kadınlar ayrıca suçluluk da hissederler: Yedikleri neredeyse her şeyle ilgili, irade sahibi olamadıkları için, aşama kaydedemedikleri için kendilerini suçlarlar. Halbuki yapılması gereken kendinize karşı şefkatli davranmaktır. Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız kendinizi sevmeli ve kabul etmelisiniz. Araştırmalar gösteriyor ki kendisine şefkat göstermesi, aynı hataları tekrarlamaktan kaçınmak için kişinin motivasyonunu artırır.

4. İnsanlar sizi sabote etmeye çalışır

4. İnsanlar sizi sabote etmeye çalışır

Çoğu zaman özverileriniz karşılığında aldığınız sonuçlar onları rahatsız edebilir. Bazen sizin yolunuzdan gitmeyi tercih etseler de , sizi sabote etmek, baltalamak daha kolay gelecektir. Eski alışkanlıklarınıza ve kilonuza dönerseniz, kendilerini sorgulamak zorunda kalmazlar çünkü. Etrafınızdaki insanlar destekleyici olmadığı zaman sağlıklı beslenme planına sadık kalmak gerçekten zor olabilir, bu nedenle karşılaşabileceğiniz tepkilere karşı hazırlıklı olmalısınız.

5. Yiyeceklerle olan ilişkinizi ciddi şekilde gözden geçirmelisiniz

5. Yiyeceklerle olan ilişkinizi ciddi şekilde gözden geçirmelisiniz

Besinler ve kalori değerlerinden öte, yiyeceklerle olan ilişkilerinizi de ciddi şekilde gözden geçirmelisiniz. Mesela kendinizi yalnız ya da sevilmiyor hissettiğinizde şekerli yiyecekler en yakın arkadaşınız mı oluyor? Ya da çikolata kariyer ya da romantik ilişkinizde yaşadığınız sorunların tek kurtarıcısı gibi mi geliyor? Problemlerinizi yiyerek çözemezsiniz. Kolay olmasa da hayatınızı gözden geçirmeli ve derin konuları çözmek için yemek yemekten fazlasını yapmalısınız.

6. Düzenli ve yeterli uyku size çok yardımcı olur

6. Düzenli ve yeterli uyku size çok yardımcı olur

Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, uykusuzluk yağ kaybına engel olabilir çünkü yüksek seviyelerde salgılanan ghrelin hormonu insanlara açlık hissettirir ve bu açlık da genellikle abur cubur tüketerek bastırılmaya çalışılır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bir taşla birkaç kuş: Yürürken göbek eritmek için 5 tüyo