Kilo vermek için çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Zayıflamak için çörek otu yağı kullanımı, metabolizmayı hızlandırmanın ve iştahı frenlemenin etkili yollarından biri. Peki nasıl kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte birkaç tüyo.../ÖZEL

30 Kasım 2021, Salı 11:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YOĞUN BİR ASİT KAYNAĞI

YOĞUN BİR ASİT KAYNAĞI

Çörek otu yağı, rezene çiçeği veya kara kimyon olarak da bilinen çörek otu tohumundan elde edilir. Çörek otunun yağı, bitkinin tohumlardan preslenerek elde edilebilir. Güçlü antioksidanların yanı sıra linoleik, oleik, palmitik ve miristik asitler dahil olmak üzere yoğun bir uçucu bileşik ve asit kaynağıdır. Bu yağın, özellikle kilo kaybı için ölçülü olarak kullanıldığında vücut üzerinde birçok etkisi olduğu biliniyor. 

Birçok kişi bu yağı yemeklerine ve kızarmış sebzelere ekler. Yağın oldukça güçlü bir tadı var. Ancak lezzetli doğası onu birçok öğün için güzel bir tamamlayıcı yapar. Bu konsantre maddenin gücü nedeniyle, yağın sadece küçük bir miktarını kullanmanız veya tüm tohumları yemeklerinize karıştırmanız önemlidir. Çörek otu yağı 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılıyor olsa da, kilo verme çabaları üzerindeki metabolik etkileri günümüzdeki popülerliğini artırdı. 

KİLO VERMEK İÇİN ÇÖREK OTU YAĞI NASIL KULLANILIR?

KİLO VERMEK İÇİN ÇÖREK OTU YAĞI NASIL KULLANILIR?

Çörek otu yağını tüketmenin birçok farklı yolu vardır. Bunların çoğu metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Yağdaki B vitaminleri vücudun enerji metabolizmasını başlatarak pasif yağ yakımını artırmaya yardımcı olur. Tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir, böylece bir kalori açığı oluşturarak kademeli kilo kaybı sağlayabilir. 

Ayrıca, çörek otu yağı, doğal bir iştah kesici olarak işlev görebilir. Toplam kalori alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, bu yağı kullanmak yemeklerde aşırıya kaçmamanın harika bir yolu olabilir. 

Kilo kaybı için çörek otu yağı kullanmanın bazı yolları şöyle:

Bir çay kaşığı çörek otu yağını yoğurda veya ev yapımı salata sosuna karıştırabilirsiniz.

Sabahları süt ya da portakal suyuna eklemek de günlük dozunuzu almanın bir yoludur.

ÇÖREK OTU YAĞI NE KADAR TÜKETİLMELİ?

ÇÖREK OTU YAĞI NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Önerilen doz günde 1 ila 3 yemek kaşığı arasındadır. Ancak daha küçük bir miktarla başlamak ve vücudunuzun yağa tepkisini izlemek daha iyidir.

ÇÖREK OTU YAĞININ YAN ETKİLERİ

ÇÖREK OTU YAĞININ YAN ETKİLERİ

Çörek otu yağını fazla kullanırsanız alerjik reaksiyonlar, hipotansiyon ve hamilelik komplikasyonları gibi bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Alerjik Reaksiyonlar: Bazı insanlar çörek otu yağına dokunduklarında veya tükettiklerinde kontakt dermatit yaşarlar. Tüketildiğinde muhtemelen mide rahatsızlığı, mide bulantısı veya kusma ve ayrıca solunum yollarında tahriş meydana gelebilir.

Hipotansiyon: Bu yağın kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olduğu biliniyor. Ancak diğer tansiyon ilaçları ile birlikte kullanıldığında hipotansif bir duruma, tehlikeli bir düşüşe neden olabilir.

Hamilelik: Araştırma eksikliği nedeniyle hamile veya emziren kadınların kilo kaybı için çörek otu yağı tüketmesi önerilmez.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yağ yakan vitaminlerle hem sağlıklı hem zayıf!