Kilo vermenin en seksi yolu: Oryantal ile zayıflama

Son zamanlarda kendinize uygun bir egzersiz çeşidi arıyor ama bulamıyor musunuz? Kardiyo yapsanız, o kadar hoplama zıplamayı sıfır keyifle tamamlıyorsunuz. Yoga yapsanız uykunuz geliyor. Pilates için iyi bir alışveriş yapmanız lazım ama bütçeniz yok. Spor salonları ise zaten hayal. Zumbaya da ayak uydurmak zor. E oryantal dans gibi bir seçeneğiniz var, neden değerlendirmiyorsunuz?

27 Ocak 2021, Çarşamba 15:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Dişil enerjiyi yükseltir

Dişil enerjiyi yükseltir

Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Bu da dişil enerjiyi yükseltir.

2. Kolay bir doğum sağlar

2. Kolay bir doğum sağlar

Doğum öncesi hamilelik döneminde düzenli olarak yavaş hareketlerle oryantal dans yapmak kalça bölgesine esneklik kazandırıp pelvik taban kaslarını güçlendirir ve bu bölgelerde artan kan dolaşımı da gelişmekte olan fetüse daha fazla oksijen gitmesine yardımcı olarak kolay doğum yapmamızı sağlar.

3. Doğum sonrası karın bölgesini toparlar

3. Doğum sonrası karın bölgesini toparlar

Doğum sonrasında ise yine düzenli olarak oryantal dans’a devam etmek karın bölgesinin hızla toparlanmasına ve vücudun eski formuna girmesine destek olurken pelvik taban kaslarının zayıflamasını da önleyerek iyileşme sürecini kolaylaştırır.


4. Saatte 800 kalori yakmak mümkün

4. Saatte 800 kalori yakmak mümkün

Normal kiloda olan birine saatte 300 kalori harcatırken, doğru kas gruplarının doğru hareketlerle çalıştırılması durumunda saatte yaklaşık 800 kalori harcattığı da görülmüştür. Kısacası kilo vermede en iyi yardımcıdır. Formumuzu korumaya da yardımcı olur.

5. Kültürüne yabancı değiliz

5. Kültürüne yabancı değiliz

Biz ki, televizyonda dansöz kültürüyle büyümüş bir nesiliz. Bu nedenle dansözlere ve göbek dansına yabancı değiliz. Belki doğaçlama şekilde bile yapabiliriz bu dansı. Kilo vermeyi dansla başarmayı düşnüyorsanız, göbek dansı en mantıklı seçenek.

6. Her bölgeyi çalıştırır

6. Her bölgeyi çalıştırır

Oryantal Dans faydaları core bölgesini çalıştırması ve omurga esnekliğine katkı ile başlıyor. 33 kemiğin üst üste binmesi ve bu oluşumun bir kas kitlesi ile kaplanması insan vücudunda en ayrıntılı yapılardan birini oluşturur. Ne yazık ki, zengin yapısına karşın omurga; aynı zamanda vücutta zayıf yapılarından biridir. Oryantal dans omurgayı çevreleyen hedef kas grupları için mükemmel bir egzersiz imkanı sunar. Tabii bunun yanında karın kaslarına olan olumlu etkisinden bahsetmeye sanırız fazla gerek yok.

7. Koordinasyonunuzu arttırır

7. Koordinasyonunuzu arttırır

Vücudunuzun yaptığınız hareketlerle senkronize olabilmesi için koordinasyona ihtiyacı vardır. Oryantal dansı hakkını vererek yapabilmek için vücudunuzun tüm bölgelerini çalıştırabilmeniz gerekir. Oryantal dansın en zor kısmı, vücudun tüm bu bölgelerini birbirleriyle uyumlu bir şekilde hareket ettirip koordine edebilmektir. Kolay değil biliyoruz, ama pes etmeyin. Maalesef, çok azımız zarif ve koordine bir vücudun lütfuyla doğduk. Ama unutmayın ki koordinasyonu geliştirmenin tek ve en önemli yolu pratik yapmaktır.

8. Elveda stres

8. Elveda stres

Diğer sporlarda olduğu gibi, oryantal dans da stresinizi kontrol edebilmeniz için iyi bir yoldur. Oryantal dans da günlük problemlerinizi bir an olsun unutup, keyif almanızı sağlayacak olan bir aktivitedir. Oryantal dans dersleri çoğunlukla akılda kalıcı şarkılar eşliğinde yapılır. Bu da vücudunuz şekle girerken aynı zamanda harika vakit geçirmenize olanak sağlar. Siz hiç asık suratlı bir dansöz gördünüz mü?

9. Renkli kıyafetler sizi motive eder

9. Renkli kıyafetler sizi motive eder

Bakarsınız işleri ilerletince kendinize bir de kostüm alır iyice motive hale gelirsiniz. Bu duruma en çok hayatınızdaki kişinin sevineceği kesin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Adele'in kilo vermesini sağlayan 6 sır