Kilo vermenizi engelleyen hatta sakatlanmaya neden olan 10 egzersiz hatası

Spor yaparken çoğumuzun hedefi aynı... İncelmek, güçlenmek, kaslanmak, şekle girmek? Ama egzersiz sırasında, öncesinde ya da sonrasında yaptığımız hatalar kilo vermemizi engelleyebilir, hatta sakatlıklara neden olabilir. Bir bakmışsınız, sizin poponuzu şekle sokmak için yaptığınız hareket bacaklarınızın kalınlaşmasına neden olmuş? Kilo vermenizi engelleyen hatta kimi zaman kilo almanıza neden olan egzersiz hatalarını anlattık.

04 Şubat 2021, Perşembe 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Hareketlerin tekrar sayılarını aynı tutmak

1. Hareketlerin tekrar sayılarını aynı tutmak

Sürekli tekrar ettiğiniz egzersiz programınızı otopilottan çıkarmanız gerekiyor. Yeni bir şeyler denemek her zaman işe yarar. Bir süre sonra vücudunuz rahata alışır ve neyle karşılaşacağını bilir bu yüzden biraz değişiklik eklemek zorundasınız. Egzersiz programınızı tekrar düzenlemek farklı kaslarınızı çalıştırmanıza yardım eder ve tabii ki yağlarınızı yakmanıza da. Bu nedenle yapabileceğiniz en basit değişiklik yaptığınız hareketlerin tekrar sayılarını her gün artırmak. Bugün 20 squat yaptıysanız, yarın 25 squat yapmalısınız. 

 2. Egzersizden sonra her zamankinden fazla yemek

2. Egzersizden sonra her zamankinden fazla yemek

Egzersiz sonrası beslenme, hedefe ulaşma konusunda en belirleyici etken. Kasların onarım sürecini desteklemek için karbonhidrat ve protein yönünden dengeli bir öğün çok önemli. Yoğun egzersizlerin en büyük handikapı, iştahı arttırmasıdır. Herkes sıkı bir egzersizin ardından koca bir tabak yemeği hak ettiğini düşünür. İşte bu noktada yanlış besinlere yöneldiğimiz anda en büyük hataya düşmüş oluruz. Psikolojik olarak hepimiz yerken aldığımız kalorileri olduğundan az, egzersiz yaparak harcadığımız kalori de olduğundan fazla sanmaya meyilliyiz.

 3. Esneme hareketlerini atlamak

3. Esneme hareketlerini atlamak

Egzersiz yapan pek çok insanın aklında bir an evvel egzersizi tamamlayıp sonrasındaki o harika hisse çabucak kavuşmak oluyor. Bu nedenle çoğu kişi esneme kısmını atlıyor. Egzersiz sırasında kas lifleri arasında biriken laktik asit, esneme hareketleriyle kasların dışına atılıyor ve böylece sızlamayı minimuma indiriyor. Ayrıca eklemleri destekliyor, kasların onarımını güçlendiriyor ve sakatlanmaları da engelliyor.

 4. Egzersizi bir anda bırakmak

4. Egzersizi bir anda bırakmak

Bedenimizin ısınmaya ihtiyacı olduğu gibi soğumaya da ihtiyacı vardır. Egzersiz sonrasında kalp atışlarınızın yavaş yavaş düşmesini sağlamalısınız. Aerobik aktivitelerini birden bırakmak pek çok probleme neden olabilir. Örneğin, ellerde ve ayaklarda kan birikmesi veya baş dönmesi ortaya çıkabilir. Başlangıçta yapılan esneme hareketleri, egzersiz sonrasında da yapılmalıdır.


 5. Gün atlamak

5. Gün atlamak

Bir haftalık egzersizlerinizi atlamak sizi birkaç hafta geri götürecek ve başladığınız yere döndürecektir. Egzersizleri atlamak yerine daha kısa süreli antrenmanlar yaparak performansınızın düşmesine engel olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda 10 dakikalık bir egzersiz serisinin bile vücudunuz üzerinde etkisi vardır ve bu kısa egzersizleri gününüzün herhangi bir bölümünde gerçekleştirebilirsiniz.


 5. Sohbet aralarını uzatmak

5. Sohbet aralarını uzatmak

Spor salonunda arkadaşlarınızla çalışmak motivasyonunuzu arttırmaya yardımcı olsa da, antrenmanlarınız sırasında sohbet etmek metabolizmanızın hızını düşürebilir ve yağ yakımınızı yavaşlatabilir. Sohbet araları uzadıkça, vücut soğumaya başlar, bu da metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Ayrıca egzersizler sırasında konuşmak, dikkatinizi dağıtacağı için sakatlık riskini de artırır. Bu yüzden konuşmaları antrenman sonrasına saklamak sizin için daha verimli olacaktır.


 7. Her gün egzersiz yapmak

7. Her gün egzersiz yapmak

Vücudunuzun yeniden yapılanması ve en verimli haline dönmesi için dinlenmesi gerekir. Bir spor tutkunuysanız dinlenmenin, kas yırtılmalarının iyileşmesi ve kas ağrılarının yatışması için ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Eğer 6 gün egzersiz yapıyorsanız, 7. günde antrenman yoğunluğunuzu azaltın veya sadece esneme yapın.

  8. Sadece kardiyoya yüklenmek, ağırlık çalışmamak

8. Sadece kardiyoya yüklenmek, ağırlık çalışmamak

Gerçek şu ki, ağırlık antrenmanları sizi daha yağsız yapabilir ve kardiyo antrenmanları vücut yağınızın artmasına sebep olabilir. Çünkü kardiyo çok fazla katabolik reaksiyona sebep olur (kas kaybı) ve bu da metabolizmayı yavaşlatır. Yeterince protein ve karbonhidrat tüketimiyle beraber, ağırlık kaldırmak sizi daha kaslı yapacaktır. Daha fazla kas daha hızlı metabolizma demektir. 


 9. 'Ne kadar yorulursam o kadar faydalı' inanışı

9. 'Ne kadar yorulursam o kadar faydalı' inanışı

Antrenman sonrası yorgunluk hissedilmiyorsa egzersizin şiddetinin artırılması gerektiği düşüncesi doğru değil. 'Ağrı yoksa gelişim yok' öngörüsü kas iskelet sistemi ve kardiak sorunlara neden olabilecek bir görüş. Yapılan bilimsel çalışmalar, ağrıyı göz önüne almadan ciddi yüklenmelerin aşırı kullanım yaralanmalarına zemin hazırladığını ve birçok sağlık sorununu artırabildiğini ortaya koyuyor. Egzersizler ile beklenen sağlık ve fiziksel gelişme elde edilemiyorsa, hekimin onayının olması şartıyla yüklenme şiddeti, süresini ve tipini artırmak, değiştirmek iyi olabilir.

 10. Egzersizin aç karnına yapılması

10. Egzersizin aç karnına yapılması

Egzersizin zamanlaması kişinin alışkanlıkları ile ilgili bir durum. Egzersiz ne aç ne tok karna değil, yemekten iki-üç saat sonra yapılmalı. Sabah erken spor yapanlar için bu süre azaldığından gıdanın kahvaltıdan sıvıya dönmesi gerekir. Tok karna egzersiz; kaslarımızda olması gereken kanın; mide-bağırsak gibi iç organlarımıza yönelmesine ve kasların etkin çalışamamasına ve kişinin karın ağrısı hissetmesine neden olabilir. Aç karna yapıldığında ise kişi egzersizi devam ettirecek yeterli kuvveti bulamayabilir. Hipoglisemi, diyabet gibi hastalığı olanlar bunlara bağlı ciddi sağlık sorunları yaşayabilir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evinizin salonunda günde 10 bin adım atmanın bir yolu var