Kilo vermeyle ilgili kafa karışıklığı yaratan 10 soru

Ömrümüzün yüzde 20'isinde diyet yaptığımızı ya da diyete başlamayı düşündüğümüzü biliyor muydunuz? Yani modern insan, 80 yıllık ömrünün 16 yılını kilo vermeye çalışmakla geçiriyor. Dolayısıyla kilo vermeye dair çok fazla soru işaretimiz var. Kilo vermeyle ilgili kafa karışıklığına neden olan 10 soruyu cevapladık.

01 Mayıs 2021, Cumartesi 14:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tam yağlı süt kilo aldırır mı?

Tam yağlı süt kilo aldırır mı?

Tam yağlı süt ve süt ürünlerinden uzak durmak çok eski bir yaklaşım ve artık yanlış olduğu da biliniyor. Kaldı ki yağsız besinler kilo vermeye pek de yardımcı değil. Çünkü tokluk hissini asıl veren şey doğal yağ… Dolayısıyla tam yağlı süt ve süt ürünleri daha kalorili ama aynı zamanda daha doyurucu… Ancak dikkat: Fazla yağ almamak için siz yine de yağlı sütü yemek veya ara öğünlerde tercih edin.

 Glütensiz diyet zararlı mı?

Glütensiz diyet zararlı mı?

Glütensiz diyette arpa, yulaf, buğday ve çavdar tüketilmez. Bu da sizi B grubu vitaminlerden ve bu tahılların içerdiği önemli proteinlerden mahrum bırakır. Eğer çölyak gibi bir durum yoksa glütensiz diyeti asla zayıflama aracı olarak görmeyin!

 Siyah çay zayıflatır mı?

Siyah çay zayıflatır mı?

Siyah çay, vücutta yağın oksidasyonunu artırarak hem kilo vermeye, hem de doku altında oluşan yağlanmayı azaltmaya yardımcı olur. Şekersiz içmek kaydıyla, diyet yapanlara önerilir.


Ara öğünler faydalı mı?

Ara öğünler faydalı mı?

Hayatınızın akışına göre ara öğüne ihtiyacınız olup olmadığını gözlemleyin. Öğle yemeğini 12.00’de yedikten sonra işe güce dalıp, saat 20.00’de eve varıyorsanız ve önünüze geleni yiyorsanız, ara öğüne ihtiyacınız var demektir.


 Sıvı kalorisi nedir?

Sıvı kalorisi nedir?

Şekerli ve kremalı bir kahveden alacağınız kalorinin, herhangi bir tatlıdan alacağınız aynı miktar kaloriden daha hızlı şekilde yağa dönüştüğünü unutmayın. Canınız tatlı istiyorsa ve bir dilim kek ile şekerli ve kremalı kahve arasında seçim yapamıyorsanız, keki seçin!

Kafeinin kilo vermedeki etkisi nedir?

Kafeinin kilo vermedeki etkisi nedir?

Egzersiz öncesi alınan kafein, egzersiz sonrasında yakılan kalori miktarını artırabilir. Bisikletçiler üzerinde yapılan bir araştırma, egzersizden bir saat önce espresso içenlerin, dinlenme hâlindeki metabolizmasının yüzde 15 hızlandığı kanıtlamış bulunuyor.

 Ekmeksiz diyet zararlı mıdır?

Ekmeksiz diyet zararlı mıdır?

Ekmeksiz diyet, tatlı kaçamaklarına neden olur. Daha fazla yemenize, sürekli aç hissetmenize ve mutsuz olmanıza yol açar. Örneğin akşam yemeğinden sonra tatlı krizine giriyorsanız, sebebi yemekte ekmek yememenizdir. Tam tahıllı olanları tercih edin ve korkmayın!


Yeşil çay kilo verdirir mi?

Yeşil çay kilo verdirir mi?

Yeşil çay, nişastalı yiyeceklerin kan şekeri üzerindeki etkisini azaltıyor. Çünkü yeşil çaydaki EGCG bileşikleri, nişastalı gıdaların sindirimini yavaşlatıyor. Yapmanız gereken, nişastalı bir şey yiyince yanında bir büyük fincan yeşil çay içmek…


  Su içerek zayıflanır mı?

Su içerek zayıflanır mı?

Günlük içtiğiniz su miktarını iki, üç litreye tamamlamak vücuttaki yağ yakımını hızlandırır ve yeme krizlerini önler. Ayrıca tuvalete her gittiğinizde 35 kalori kaybedersiniz!

Yumurta yağ yaktırır mı?

Yumurta yağ yaktırır mı?

Yumurta hem yağ yakma özelliğine sahip, hem de tokluk hissi vermede çok başarılı. Her sabah kahvaltısında yumurta yemek sizi uzun süre tok tutacağından, atıştırıp kilo almanızı da önler. Üstelik anne sütüne eş değer, çok kıymetli bir protein kaynağıdır. Tek koşul yumurtanın sağlıklı tavukların yumurtası olması…


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Özellikle tam kapanmada: Açlık krizine girmemek için 10 öneri