Kilom yüzünden mi?

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorunlarını ve sorularını cevaplıyor, merak edilen konularda tıbbi yanıtlar veriyor...

01 Kasım 2018, Perşembe 09:02
A A
Kilo ile ilgili mi?

Kilo ile ilgili mi?

22 yaşındayım. Penisim içte duruyor ve sertleşince sadece 10 santim. Çoğunlukla içeride durması normal mi? 1.85 boyunda, 99 kiloyum. Kiloyla ilgisi olabilir mi?

Kilosu fazla olanlarda yağ dokusu da kalın olmaktadır. Cilt altında ve erkeklerde daha çok göbek ve göbek altı bölgede toplanan yağ dokusu hafif aşağı doğru sarkarak penis kökünün üzerine yığılmakta, penis boyunun gerçekte olduğundan çok daha kısa görünmesine neden olmaktadır. Penisin tam üzerinden parmaklarınız ile kemiğe doğru sıkıca bastırırsanız bu farkı siz de açıkça görebilirsiniz. Zayıflama yolu ile hem bu sorunu gidermek hem de genel sağlığa katkıda bulunmak en akılcı çözüm yoludur. Gerekli durumlarda plastik cerrahi ameliyatları veya liposuction yöntemi ile de bu bölgedeki yağlar alınarak çözüm sağlanabilir.

Erken mi boşalıyorum?

Erken mi boşalıyorum?

22 yaşındayım. Ben erken boşalma sorunum olduğundan endişe ediyorum, erken boşalma nedir?

Kişinin kontrolü dışında, cinsel ilişki öncesinde veya ilişkinin hemen başında çok az bir uyarıyla ve tekrarlayıcı biçimde boşalma olmasıdır. Bu durum kişide ve eşinde memnuniyetsizlik yaratır. Tarifi sadece boşalma süresiyle sınırlamamak gerekir. Hayat kalitesine etkileri de önemli. Erken boşalma sorunu ilişkiye etkisi, cinsel davranışlarda değişim, cinsel özgüven ve utanç duygusu bakımından da değerlendirilmelidir. Erken boşalma başarı ile tedavi edebildiğimiz bir sorundur.

Baba olur muyum?

Baba olur muyum?

Sol yumurtalığım inmediği için alındı. Sağdaki küçük ve damarlı. 26 yaşındayım, bıyıklarım çıkmadı. Hormon tedavisiyle sertleşme ve erken boşalma sorunlarım düzelir mi? Çocuğum olur mu?

Tek ve küçük bir yumurtanız olduğu anlaşılıyor. Hem sperm üretiminde hem de erkeklik hormonu olan testosteron üretiminde sorununuz olma ihtimali çok fazla. Öncelikle bir üroloji uzmanına başvurunuz, testleriniz yapılarak tedaviye başlanabilir.

İsteksizim

İsteksizim

33 yaşındayım. Son birkaç aydır ilişkiye girmek için istek duymuyorum. Ne yapayım?

İsteksizlikte başarısızlık korkusu ve prolaktin hormonunun fazla olması etkilidir. Prolaktin beyindeki hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Beyindeki iyi huylu bazı tümörler prolaktinin fazla salgılanmasına yol açabilir. Genç erkekler isteksizlikten yakınıyorsa, mutlaka kanlarındaki prolaktin düzeyini araştırmalılar. Tedavisi kolaydır. Bazı ilaçlarla prolaktin hormonu belli seviyeye düşürülür, isteksizlik şikayeti ortadan kalkar.

Kısır mıyım?

Kısır mıyım?

19 yaşındayım. 2 gün önce kasıklarımda ağrı vardı, doktora gittim. Sonuçları yolluyorum. Acaba kısırlık gibi bir durum var mı?

Varikosel tanısı dopler ultrason ile değil, uygun ortamda ve bu konuda tecrübeli bir üroloji uzmanının elle muayenesi sonucu konulur. Dopler ultrason ile varikosel tetkiki yanıltıcı sonuçlara ve gereksiz ameliyatlara sebebiyet verebilir, hasta bu durumdan fayda sağlamaz.

Neden akıntı geliyor?

Neden akıntı geliyor?

Kız arkadaşımla her konuşmamda penisim sertleşiyor, akıntı geliyor. Ne yapayım?

Durumunuz tamamen normal. Düzenli bir cinsel yaşamınız olmamasından kaynaklanıyor. Gelen şeffaf sıvı birleşme öncesi kayganlığa katkıda bulunan salgı bezlerinden kaynaklanıyor. Herhangi bir doktora gitmenize gerek yok.

Sperm sayım yetersiz

Sperm sayım yetersiz

Çocuğumuz olmuyor. Sperm sayım 10 milyon 250 bin çıktı. Bu sayı ilaçlarla artırılabilir mi?

Sperm sayısının ilaçlar ile artması sadece kandaki bazı hormonların uygun seviyelerde olduğu hallerde mümkün olur. Bu tahlilleri yaptırmak ve bir üroloji uzmanının muayenesi sonucu bu ilaçları uygun dozlarda almak şartı ile fayda sağlanabilir. Bilinçsiz alınan ilaçlar sağlığınıza zarar verebilir, sperm sayılarını daha da düşürebilir, para ve vakit kaybına neden olur. Ayrıca sperm sayısını artırmanın ilaç dışında başka yolları vardır. Bu konularla ilgilenen bir üroloji uzmanına başvurun.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.