'Kim bu iki ayyaş'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü grup konuşmasında kullandığı “İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasanın sizin için neden reddedilmesi gerekiyor” ifadesini TBMM gündemine taşıdı

28 Mayıs 2013, Salı 14:26
A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Erdoğan’a, “Yasayı kabul eden “iki tane ayyaş” kimlerdir? TBMM'nin hangi döneminde 2 kişinin onayıyla yasa kabul edilmektedir? Bahsi geçen iki tane ayyaşın yaptığı yasa hangisidir? Bahsi geçen “yasayı yapan” şahısların ayyaş olduğu tarafınızca nasıl tespit edilmiştir? Bu konuda hangi raporlar Başbakanlıkta bulunmaktadır?” diye sordu.

Oran, Erdoğan’a yönelttiği soru önergesinde, “Bugün (28 Mayıs 2013) partinizin grup toplantısında yapmış olduğunuz konuşmada “Hangi din olursa olsun bir din yanlışı değil doğruyu emrediyor. Doğruyu emrediyorsa, bunu din emrediyor diye karşısında mı duracaksınız. İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasanın sizin için neden reddedilmesi gerekiyor” ifadesinde bulunduğunuz görülmektedir” dedi.

Oran’ın Erdoğan’a yönelttiği sorular şöyle:

YASAYI YAPAN İKİ AYYAŞ KİM?

Yasayı kabul eden “iki tane ayyaş” kimlerdir? TBMM’nin hangi döneminde 2 kişinin onayıyla yasa kabul edilmektedir? Bahsi geçen iki tane ayyaşın yaptığı yasa hangisidir? Bu yasa nasıl “yapılmış”tır, bu yasanın yapılması, kabulü ve yürürlüğe girişi hangi yollarla olmuştur? Bu yasanın TBMM tarafından kabul ve Resmi Gzete'de yayınlanma tarihleri nedir?

SARHOŞLUKLARINI NASIL TESPİT ETTİNİZ?

Bahsi geçen “yasayı yapan” şahısların ayyaş olduğu tarafınızca nasıl tespit edilmiştir? Bu konuda hangi raporlar Başbakanlıkta bulunmaktadır? Bu şahısların hangi alkollü içecekleri hangi sıklıkla tükettikleri tarafınızca neye binaen tespit edilmiştir?

TBMM ÜYESİNE AYYAŞ DENİR Mİ?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde “yasa yapan” başka “ayyaşlar” da var mıdır? TBMM üyelerini “ayyaş” olarak tanımlamak TBMM’nin saygınlığına uygun mudur, daha önce bahsettiğiniz edepli, saygın, ilkeli, gerçeklerle uyumlu konuşan milletvekili tarifinde daha önceki milletvekillerini ayyaş olarak tanımlamak da bulunmakta mıdır?

ÖZÜR DİLEYECEK MİSİNİZ?

TBMM’nin manevi şahsiyetini zan altında bırakan, TBMM’nin geçmişteki üyelerine tahkir anlamı taşıyan sözler tarafınızca tashih edilecek midir, özür dilemeyi düşünüyor musunuz?

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.