Kim Ki-duk hayatını kaybetti: Kim Ki-duk anısına en iyi 10 filmi

Güney Koreli ünlü film yönetmeni Kim Ki-duk'un koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Letonya'nın Jurmala şehrinde ev ve oturma izni almak istediği öğrenilen 59 yaşındaki yönetmen, önceden planlanan bir toplantıya gelmeyince arkadaşları endişeye kapıldı ve ülkedeki hastanelerde kendisini aradı. Kim Ki-duk'un ölüm haberi sevenlerini üzerken, Kim Ki-duk'un en iyi filmlerini izlemeyenleri merak ettirdi. Kim Ki-duk'un en iyi filmlerini derledik.

12 Aralık 2020, Cumartesi 11:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Yay - The Bow - 2005

1. Yay - The Bow - 2005

Bir tablo içinde yer alan yaşlı adam ile genç kızın, pencerelerinden algılanan farklı dünyalar. İkisi de bir okyanusun orta yerinde teknedeler. Genç kız için hayatın anlamı o tekne ile alabildiğine engin sulardan oluşuyor. Yaşlı adam için ise hayatın tek anlamı o on yedi yaşındaki genç kız. Yaşlı adam vakit gelip de kız on sekizine varınca onunla evlenmeyi hayal ederken tekneye gelen balıkçılar tarafından kız tecavüze uğrar. Ayrıca tekneye gelen bir başkası ise genç kızın gönlünü çalar. Yaşlı adam onu yay ve oku ile korumak istese de başaramaz. Bir demir leblebi tadında olan film Kore sinemasının sağlam yönetmeni Kim Ki-Duk'un emeği. Ahlaki değerler ve sevgi kavramları etrafında dolanırken hikayeyi nihayetinde mistik bir boyuta taşıyor.

2. Boş Ev - Bin Jip - 2004

2. Boş Ev - Bin Jip - 2004

Tae-suk, motorsikletine atlayıp yollara düşen ve karşılaştığı boş apartman dairelerinde kendine başka hayatlar yaratan yalnız bir adamdır. Tatil gibi çeşitli nedenlerden ötürü evlerinden bir süre ayrı kalan insanları takip eden Tae-suk, onların bıraktığı boş evlere girip bir süreliğine burada misafir olmaktadır, bunun karşılığında ise kendince çalışmayan ev aletlerini tamir ederek borcunu ödemektedir. Bu ziyaretlerinden biri sırasında evde yalnız olmadığını fark eder...

 3. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar - 2003

3. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar - 2003

Yüzen bir ev ki doğaya dair ne varsa muhteşem olan onu çevrelerken o göl ortasında yüzmekte. Yaşlıca bir rahip ve kendisine refakat eden diğer genç-çocuk rahip adayı.Yaşlı rahip, ona her şeyi bilgelikle ama bir o kadar da doğal bir akış içinde öğretir. Bu şekilde geçip giden mevsimler ile büyüyen çocuğun geçirdiği evrim, son derece doğal bir ahenk içinde ilerlerken sıra artık büyümüş olan çocuğun öğrendiklerini gerçek hayata nasıl yansıtacağını görmeye gelir. Ufak yaştan beri öğretilen erdemlere rağmen asıl öğretimin hayatın kendisi tarafından yapıldığının farkında olan bilge rahip için ise bekleme ve görme zamanıdır. 

 4. Samaritan Girl - Fedakar Kız - 2004

4. Samaritan Girl - Fedakar Kız - 2004

Fedakar Kız, tüketimin arttığı gelişmiş toplumlarda kaybedilen değerlerin ardından dışa vurulan cinsellik dürtüleriyle insanların kendi yozlaşmalarını ve kaybedişlerini anlatmaktadır. Başrollerini Yeo-reum Han, Ji-min Kwak ve Oh Young’un paylaştığı filmde, fuhuş yoluyla elde ettikleri paralarla yurtdışına gitmeyi hayal eden iki genç kızın bir oyunmuşçasına sorgulamadan yaptıkları bu iş, yönetmenin gözünden farklı bir üslupla anlatılmaktadır. Samaria filmi, Ki-Duk

5. The Isle - Ada - 2000

5. The Isle - Ada - 2000

Film, ada üzerine kurulan küçük ev şeklindeki yapıları turist ya da genelilkle fuhuş için gelen insanlara kiralayarak geçinmeye çalışan kadının, cinayet işleyen bir adamın gelip orada bir oda kiralayıp polislerden kaçmaya çalışmasıyla gelişen olayları anlatıyor.


6. Pieta - Acı - 2012

6. Pieta - Acı - 2012

Tefeciler için çalışan ve "tahsilata giden her yol mubahtır" ilkesiyle davranan adına Gang Do'nun kaybedecek hiçbir şeyi yoktur; bu yüzden de zalimliğinin zirvesindedir. Fakat bir gün annesi olduğunu söyleyen bir kadın karşısına çıkacak ve yaşamını yeniden sorgulamasına neden olacaktır. Gang Do kadına başta inanmasa da, sonrasında sakladığı dehşet dolu sırları öğrenecektir.

 7. Time - Zaman - 2006

7. Time - Zaman - 2006

Günümüzün gelişen estetik teknolojisiyle gittikçe artan bir çılgınlık haline dönüşen estetik ameliyatları tema olarak seçen Zaman'da, erkek arkadaşının dış görünümünü beğenmediğini düşünen bir genç kızın kendini estetik ameliyatlarla baştan aşağıya değiştirmesini anlatılıyor. 

8. Nefes - Breathe - 2007

8. Nefes - Breathe - 2007

Hapishanedeki bir idam mahkûmu ile evli bir kadın arasındaki aşk hikâyesini anlatan Breath – Nefes’in, yönetmenin Boş Ev’den bu yana gerçekleştirdiği en etkileyici filmi olduğu söyleniyor. 

9. Addres Unknown - Bilinmeyen Adres - 2001

9. Addres Unknown - Bilinmeyen Adres - 2001

Amerika ordusunun üs kurduğu Kore'nin bir kasabasında geçiyor film, Amerikan kültürüyle tanışan kasaba halkının yaşamlarında dolaşıyor; kardeşiyle oynarken bir gözünü kaybeden genç kız, melezliğinden utanan Chang-guk ve köpeklerin etlerini satarak geçinen Dog Eyes'in çevresinde ilerleyen film, sıradan bir dramın ötesine, ince bir Amerika eleştirisiyle geçmeyi başarabiliyor. Metafor kullanma ustası Kim kİ DUk bütün filmi bir metafor olarak kullanıyor bu sefer ve küçük karakterler üzerinden büyük bir ülke-ülkeler sorununa değiniyor.

  10. Arirang - 2011

10. Arirang - 2011

Kim Ki-duk'un Cannes'da prömiyeri yapılan on altıncı filmi Arirang'da yönetmen kamerayı kendisine çeviriyor ve anlatmaya başlıyor: "Bir yönetmen ve insan olarak günah çıkartmak istiyorum." Sanatsal kariyeri ve kendi yaşamı içerisinde keşfe çıkan yönetmen, anekdotlar paylaşıyor, çekilmemiş bir filminin senaryosunu kendi kendine tartışıyor ve yaşam ile ölüm hakkında sahip olduğu düşünceleri izleyenler ile paylaşıyor. Sonunda ise Kore halk şarkısı olan "Arirang"ı söyleyerek gözyaşlarına boğuluyor. Kim Ki-duk, kendisiyle veya gölgesiyle yaptığı röportajlar aracılığıyla dünya çapında sahip olduğu başarıları sorguluyor ve sinema, ün, özgünlük üzerine bir düşünce egzersizi, itirafname sunuyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Game of Thrones'un dizisi House of the Dragon'dan yeni fotoğraflar yayınlandı