Kimin işi olduğu ortaya çıktı

Kimin işi olduğu ortaya çıktı

Samsun'da 2 polisin şehit olduğu çapraz ateşin sorumluları açıklandı

18 Nisan 2010, Pazar 16:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Samsun'un Ladik İlçesi'nde dün gece 2 polisin şehit edildiği saldırıyı, Murat Karayılan'a bağlı 12 kişilik PKK'lı grubun, TİKKO ile işbirliği yaparak gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Saldırıyı düzenleyen teröristlerin başında 'Mahir' kod adlı PKK'lı Mahir Başkale ile 'Şeyhmus' kod adlı TİKKO'cunun bulunduğu saptandı.

'SIĞINAKLARDAN ÇIKIP EYLEM YAPIN'

Terör örgütü PKK'nın Kandil Dağı'ndaki elebaşlarından Murat Karayılan, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır ile geçen yıl Tunceli'den Karadeniz Bölgesi'ne geçen ve doğrudan kendisine bağlı örgüt mensuplarına 'Sığınaklardan çıkın eylem yapın' talimatını verdi. Silahlı baskın ve saldırının yanı sıra bombalı saldırı ve sabotaj eğitimi de alan teröristlere kısa süre önce telsiz ve telefonla verilen şifreli mesajları güvenlik güçleri çözmeye çalışırken dün gece Samsun'un Ladik İlçesi'nde poislere saldırı düzenlendi.Güvenlik ve istihbarat birimlerinin yaptığı değerlendirmede, ilk aşamada TKP/ML-TİKKO örgütünün eylemi izlenimi verilen saldırıyı, PKK ile TİKKO'nun birlikte yaptığı ortaya çıktı.

ŞEYHMUS VE MAHİR

Tokat ile Amasya arasındaki kırsal alanda kışı geçiren ve izlerinin bulunmaması içen telsiz kullanmayan 12 kişilik terörist grup, sayıları 2 ya da 3 olan TİKKO'cu teröristle saldırıyı planlayıp gerçekleştirdi.

Saldırı sırasında TİKKO'cuları 'Seyhmus' kod adlı terörist, PKK'lı teröristleri de 'Mahir' kod adlı Mahir Başkale adlı yönetti. PKK'lı grubun, bağlı oldukları örgütün elebaşı Murat Karayılan'ın talimatları dışında kendi istekleri doğrultusunda da eylemler gerçekleştirdiği ve Tokat'ın Reşadiye İlçesi'nde 7 Aralık 2009 tarihinde 7 askerin şehit edildiği saldırının da böyle gerçekleştirildiği PKK tarafından açıklanmıştı.

GÜVENLİK GÜÇLERİ ALARMDA

PKK'nın Kandil'deki elebaşı Murat Karayılan'ın verdiği şifreli talimatları çözmeye çalışan güvenlik güçleri, son saldırının ardından alarma geçti.

Eylem talimatı alan PKK'lı grupları tkisiz hale etirmek için sadece subay ve astsubaylardan oluşan profesyonel birliklerle Tunceli, Diyarbakır, Bingöl, Tokat, Erzincan ve Sivas bölgelerinde geniş kapsamlı operasyonlar başlatıldı. Bombalı, silahlı saldırı ve sabotaj konusunda özel eğitim aldıkları belirtilen PKK'lı teröristlerin kış aylarını izlenmelerini önlemek için hiç bir telsiz görüşmesi yapmadan mağaralarda geçirdikleri belirtildi. Güvenlik üçlerinin 'uyuyan hücreler' adını verdiği teröristleri etkisiz hale getirmek için başlatılan operasyonlar tüm bölgede sürdürülüyor.

Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Feci kaza! 20 metreden dereye yuvarlandı