Kimler geldi, kimler geçti... Kraliçe hep tahtta

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth dün 93 yaşına bastı. 1952’de tahta çıkan Elizabeth 67 yıldır hükümdar. Elizabeth dünyada halen hayatta olan hükümdarlar arasında tahtta en uzun kalan isim. En uzun süre hükümdar olan ise 70 yıl Tayland’ı yöneten ve 2016’da ölen Kral Bhumibol. İşte Kraliçe’nin 93 yıllık hayatına sığdırdıkları...

22 Nisan 2019, Pazartesi 08:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
150 BAŞBAKAN GÖRDÜ

150 BAŞBAKAN GÖRDÜ

Elizabeth Alexandra Mary Windsor adıyla doğdu. Winston Churchill’den Theresa May’e 13 İngiliz başbakanı gördü. Elizabeth; Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika’nın da aralarında olduğu irili ufaklı bir dizi ülkenin hükümdarı. Bu ülkeler dikkate alındığında Elizabeth döneminde başbakanlık yapanların sayısı 150’yi geçiyor.

İLK CANLI YAYIN

İLK CANLI YAYIN

1952’de tahtta çıktığında Stalin, Sovyetler Birliği’nin, Truman, ABD’nin lideriydi. 1952’teki taç giyme töreni televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni olmuştu. Kraliçe’nin tahtta kaldığı sürede Soğuk Savaş başlayıp bitti, Berlin Duvarı inşa edilip yıkıldı.

AZLEDİLEBİLİR

AZLEDİLEBİLİR

2015’te Kraliçe Victoria’nın ‘İngiltere’de en uzun süre tahtta kalma’ rekorunu kırdı. Son 3 yılda sağlık sorunları nedeniyle bazı sorumluluklarını devretmesi, ‘emekliye ayrılacağı’ iddialarına yol açtı. Eşi Prens Philip, geçen yıl ‘emekliye’ ayrılmıştı. Sağlık sorunlarının artması ve kendi iradesiyle tahtı bırakmaması durumunda İngiliz kanunlarına göre Avam Kamarası kendisini azledebiliyor.

BAŞKASINI BİLMİYORLAR

BAŞKASINI BİLMİYORLAR

Kraliçesi olduğu ülkelerin nüfusunun yüzde 80’i Elizabeth dışında bir hükümdar görmedi. 3 bin 500 yasa tasarısına imza attı. Büyük bir hayvansever olan Elizabeth, yaşına rağmen hâlâ at binmeyi çok seviyor.

TEKNOLOJİK KRALİÇE

TEKNOLOJİK KRALİÇE

Zorunda olmasa da 1992’den bu yana kendi isteğiyle vergi ödüyor. 2. Dünya Savaşı’nda kamyon tamircisi olarak görev yaptı. İlk e-postasını 1976’da, ilk Twitter paylaşımını 2014’de, ilk Instagram paylaşımını ise geçen ay yaptı.

MODAYA YÖN VERDİ

MODAYA YÖN VERDİ

Kraliçe Elizabeth, kıyafet tercihlerinde kullandığı renklerle tanınıyor. Elizabeth, kıyafetlerinde parlak renkleri tercih ediyor. Kraliçe’nin kullandığı renkler, moda dünyasına da yön veriyor

70 YILDIR BEKLİYOR

70 YILDIR BEKLİYOR

Kraliçe Elizabeth’in tahtta kalma rekoru, Veliaht Prens Charles’ın (70) İngiltere’de en uzun süredir tahtı bekleyen varis olmasına neden oldu. Charles, kral olduğunda İngiliz tarihinin tahta çıkan en yaşlı monarkı unvanını alacak.

YENİ GELİNİ SÖZLÜĞE GİRDİ

YENİ GELİNİ SÖZLÜĞE GİRDİ

İngiltere’nin en önemli sözlüklerinden Urban Dictionary, son baskısında ‘Meghan Markle’ı yeni bir kelime olarak sayfasına aldı. Kelimenin anlamı; merhametsizce terk etmek! İngiltere Prensi Harry’nin eşi Düşes Meghan, sırtından para kazanmaya çalıştığını düşündüğü babası Thomas Markle ile ilişkisini kesmişti. Meghan ayrıca eskiden arkadaş olduğu birçok kişiyle de bağını kopardı.

Kraliçe II. Elizabeth 1952’de tahta çıktığında Joseph Stalin, Sovyetler Birliği’nin lideriydi. Aynı tarihte ABD Başkanı Harry Truman’dı. Ardından ABD’de 12 başkan göreve geldi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çin'in başka çaresi kalması: Yemesinler diye 580 TL ödeyecek