Kimyasal işleme maruz kalmış sebze ve meyveler nasıl olur?

Hepimizin her zaman kafasında soru işareti olmuştur. Acaba yediğimiz besinlerde ilaç bulunuyor mu? Tükettiğimiz besinler ne kadar sağlıklı? Bu soru işaretlerini neredeyse hergün tükettiğimiz besinler üzerinden vereceğimiz küçük yöntemlerle tespit edebilirsiniz.

26 Ekim 2019, Cumartesi 15:15
A A

Bazı sebze ve meyvelerin daha dayanıklı ve daha çabuk olgunlaşmasını sağlamak için ilaçlar ve çeşitli kimyasallar kullanılıyor. Peki, bu durumu anlamanın yolu nedir? Detaylar haberimizde…

 Patateslerde yumrular ve kararmalar

Aldığınız patateslerde küçük yumruların fazla olması, kesildiği zaman iç kısımlarından karartıların olması patatesin çok fazla ilaçlandığının işareti olabilir.

Domatesin kenarında bulunan beyaz çizgiler

Domatesin kenarında bulunan beyaz çizgiler

Domates yaz sebzesidir ve mevsiminde tüketilmediğinde sağlığımız üzerinde yarar yerine zararı olduğu bilinmektedir. Domatesi kabuğunda beyaz çizgiler varsa bu, nitrik asit içerdiğinin göstergesidir.

Salatalık

Salatalık

Öncelikle sebzeleri mevsimine uygun tüketmeye özen göstermelisiniz. Genelde içinde çekirdek bulunmayan yumuşak salatalar sağlık açısından zararlı olabilir. En doğrusu salatalığı yaz aylarında tüketmektir.

Patlıcan

Patlıcan


Doğal olan sebzelerinin şekillerinin bozuk olduğu söylenir ancak bu durum patlıcan için pek geçerli değildir. Hormonlu patlıcanlar, genellikle yan yana yapışık bir şekil alabilirler ve iç kısımları koftur.

Bal kabağı

Bal kabağı

Kış mevsiminin en tatlı sebzelerinden olan bal kabağının dış yüzeyi pürüzsüzse doğal olduğu, bir işleme maruz kalmadığı söylenir. İlaçlı kabağın dış yüzeyinde life benzer çizgiler ve benekler olabilir.

Sıradaki haber yükleniyor...