Kiracılara Arap darbesi

'Almanya'dan oğlum gelecek evi boşaltın' efsanesi değişti

19 Ekim 2013, Cumartesi 12:12
A A
Kiracılara Arap darbesi

Günde 100 dolarlık teklif Türk kiracıyı evden attırdı.

Ortadoğu’dan kaçan Arap kiracılar günlük 100 dolar kira önerince Fatih’te ev sahipleri kiracıları çıkarmaya başladı. Yıllarca kiracıların korkulu rüyası haline gelen ‘Almanya’dan oğlum gelecek’ efsanesi yerini şimdi ‘Arap kiracıya’ bıraktı. İstanbul Fatih’te yaşayan Gül. S’nin geçen ay kapısına dayanan evsahibi, “Evi Araplara günlüğü 70 dolara kiraya vereceğim. Siz evimde 700 liraya oturuyorsunuz. Ya evimden çıkın ya da kirayı 1.200 liraya çıkarın” dedi. Şok olan Gül Hanım, soluğu avukatta aldı.

FATİH ARAPLARIN GÖZDESİ

Emlak sektöründeki ‘Arap Baharı’ yeni konut projelerinin yanı sıra kiralık dairelerde de esmeye devam ediyor. Yabancıların mülk edinmesini sağlayan yasal düzenlemelerle İstanbul’daki lüks konut projelerinin önemli bir bölümü Arap yatırımcılar tarafından satın alındı. Körfez Bölgesi’nde yaşayan zengin Araplar konut satın alırken, iç savaş ile sarsılan Suriye ve Irak’tan gelenler daha konut kiralamaya yöneliyor. Emlakçıların verdiği bilgilere göre Fatih, Zeytinburnu ve Esenyurt’ta çok sayıda konut Arap asıllı aileler tarafından kiralandı. Ailelerin gözde semti Fatih’te ise uçtu.

KİRACILAR KALICI OLDU

Aksaray, Vatan Caddesi ve Fındıkzade arasındaki bölgede çok sayıda kiralık ev Araplar’a gitti. Daha önce dönemsel olarak kiralanan evler şimdi kalıcı konutlara dönüştü. İstanbul Emlak’tan Ömer Kurnaz, “Araplar daha önce sadece yaz döneminde 1 aylık veya 3 ay için ev kiralardı. Ancak Irak ve Suriye’deki iç savaşın devam etmesi yüzünden aileler kalıcı olarak buraya gelmeye başladı. Bu da fiyatların artmasına neden oldu” dedi. Emlak Müşaviri Behmen Berument, yabancı kiracıların ödemelerini vaktinde yaptığına bu nedenle evsahipleri ile aralarında sorun yaşanmadığını söylerken, “Buna karşın apartman sakinleriyle zaman zaman sorunlar yaşanabiliyor. Zira yeni kiracıların aileleri genelde kalabalık ve çok cocuklu. Bu yüzden Türk aileler ile Arap misafirler arasında zaman zaman gerilim yükseliyor” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...