Kırbaç yaraları iyileşmedi, cezası ertelendi

Suudi Arabistan yetkilileri, "tıbbî gerekçelerle" bugün Raif Bedevi'nin halk önünde kırbaçlanmasını erteledi

16 Ocak 2015, Cuma 19:30
A A

2008 yılında internette "Liberal Suudi Şebekesi" adlı forum sayfasını kuran blogcu ve muhalif Bedevi'nin, bugünkü Cuma namazından sonra halkın önünde 50 kez kırbaçlanması planlanmıştı. Suudi Arabistan'da din ve siyaset konularının tartışıldığı söz konusu forum daha sonra kapatılmıştı.

2012 yılında "İslamiyete hakaret ve başkaldırmak"la suçlanan Bedevi, imve 7 yıl hapis ve 600 kırbaç cezasına çarptırılmış; ancak bu ceza geçen Mayıs'ta 10 yıl hapse ve 1000 kırbaç cezası olarak artırılmıştı.

Bedevi'ye, ilk kez geçen hafta Cuma günü kırbaç cezası uygulandı ve bu uluslararası kamuoyunda büyük tepki uyandırdı. Suudi Arabistan ise protestolara yanıt vermedi.

Raif Bedevi'nin bugünkü kırbaç cezasının ertelenmesi ve blogcunun sağlık durumu hakkında Suudi Arabistan'dan henüz bir açıklama gelmedi.

Uluslararası Af Örgütü, bir doktorun Bedevi'yi incelediğini ve geçen haftaki kırbaç yaralarının iyileşmemesi yüzünden bu haftaki kırbaçlamayı kaldıramayacağını belirttiğini aktardı.

Af Örgütü, doktorun kırbaçlama cezasının gelecek haftaya dek ertelenmesini tavsiye ettiğini bildirdi.

Bedevi yandaşları, geçen hafta Paris'teki dayanışma yürüyüşüne giden Suudi yetkililerini ikiyüzlülükle suçluyor.

BBC TÜRKÇE

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.