Kırışıklıklara karşı savaşan 6 doğal yağ

Yaşlandıkça cildimiz sarkmaya ve kırışmaya başlar. Kırışıklıkları gidermek için çok fazla kozmetik ürün olduğu bir gerçek. Peki ya doğal ürünler? Cildinizde daha fazla kimyasal kullanmak istemiyorsanız, kırışıklıklara karşı savaşan 6 doğal yağa bir şans vermenizde fayda var.

29 Nisan 2021, Perşembe 17:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- AVOKADO YAĞI

1- AVOKADO YAĞI

Yağ asitleri açısından zengin olan avokado yağında omega ve A vitamini bulunur. Bu yağ asitleri cilt için oldukça besleyicidir. İyi bir nemlendirici olmasının yanı sıra avokado yağı, güneşin zararlı ışınlarından koruyan mineral ve antioksidanlar içererek kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

Avokado yağının şu şekilde kullanabilirsiniz:

  • 2 yemek kaşığı avokado yağı
  • 3-4 damla gül veya lavanta gibi esansiyel yağ

Her iki yağı da karıştırın. Yüzünüze uygulamadan önce nazikçe çalkalayın.

2- LİMON YAĞI

2- LİMON YAĞI

Limon yağı akne ve mantar tedavisinde oldukça etkilidir. Antioksidan ve antimikrobiyal içeriği sayesinde limon yağı aynı zamanda çok iyi bir yaşlanma karşıtı üründür. Kullanırken, yüksek konsantre yağ olduğu için limon yağı, üzüm çekirdeği yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi yağlarla seyreltilmeli.

Yapılan araştırmalar, turunçgil yağlarının güneşe maruz kaldıklarında cildi tahriş ettiğini ortaya çıkardı. Bu nedenle limon yağının gece uygulamakta fayda var.

50 ml. tamamlayıcı yağ (zeytinyağı ya da üzüm çekirdeği yağı gibi) ve 3-4 damla limon yağını bir şişede karıştırın. Cildinize uygulamadan önce nazikçe çalkalayın. Geceleri kullanın.

3- LAVANTA YAĞI

3- LAVANTA YAĞI

Yüksek aktioksidan, antimikrobiyal ve antibakteriyel etkileri ile lavanta yağı akne ve kırışıklıklara da iyi geliyor. Küçük bir şişede birkaç damla lavanta yağını, saf Hindistan cevizi yağı ya da başka bir tamamlayıcı yağ ile karıştırın. Günlük cilt bakımı rutininize bu karışımı eklemeniz, kırışıklarla savaşmanıza yardımcı olacaktır.

4- ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

4- ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI

Üzüm çekirdeği yağı şarap yapımından ortaya çıkan bir yan ürün. Üzüm çekirdekleri E vitamini ve çoklu doymamış yağlar açısından oldukça zengindir.

Üzüm çekirdeği yağını direkt olarak yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

5- HAVUÇ TOHUMU YAĞI

5- HAVUÇ TOHUMU YAĞI

Havuç tohumu yağı, havuç tohumlarının soğuk pres yöntemiyle elde edilen uçucu bir yağdır. Anti inflamatuar ve antimikrobiyal etkileri olan bu yağ, aynı zamanda yaşlanma karşıtıdır. Antioksidanlar açısından da zengin olan havuç tohumu yağı, nemlendirir ve gençleşme sağlar.

Havuç tohumu yağı da diğer ağır yağlar gibi tamamlayıcı yağlarla karıştırılarak cilde uygulanmalı.

2 damla havuç tohumu yağını, 2 yemek kaşığı badem yağı ya da avokado yağı ile karıştırarak pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz.

6- SAF ZEYTİNYAĞI

6- SAF ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinden harika bir nemlendirici görevi görebilir. Ayrıca antioksidan etkisiyle kırışıklıkları ve ince çizgileri giderebilir.

Bir pamuğa ekstra saf zeytinyağı sürün ve cildinize uygulayın. Dilerseniz içine birkaç damla limon suyu damlatabilirsiniz. Yatmadan önce cildinize uygulayın.

Tüm bu yağları cildinize sürmeye karar vermeden önce alerjiniz olup olmadığını kontrol edin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dermatologlara göre, cildi mahveden 7 bakım tavsiyesi