Kırışıklıklardan kurtulmak için 10 yöntem

Yaş aldıkça ortaya çıkan kırışıklıklar, cildin doğal olarak ürettiği kolajen ve elastin gibi proteinleri daha az üretmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Bu, cildinizi daha ince ve hasara karşı daha az dirençli hale getirir. Çevresel faktörler, dehidratasyon ve toksinler, yüzde belirgin kırışıklıklara neden olma olasılığını artırabilir. Kırışıklıklar yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Fakat yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerini yavaşlatmak istiyorsanız, bunu yapmanın doğal yolları var. Kırışıklıklardan kurtulmak için 10 yöntem…

22 Ekim 2019, Salı 17:29
A A
Güneş koruyucu kullanın

Güneş koruyucu kullanın

Betül Meral SARIİZ / posta.com.tr

Çoğu insan 30 ve üzerindeki faktöre sahip güneş koruyucuların cilt kanseri önlemede yardımcı olduğunu biliyor. 2013’te yapılan bir çalışma güneş koruyucusunun da yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olduğunu da bulmuştu. Sadece plaj için değil, yüzünüzde her gün nemlendiricili, bir güneş kremi kullanmak, cilt sağlığınıza uzun vadede fayda sağlayacak bir alışkanlık olacaktır. 

Şeker alımını sınırlandırın

Şeker alımını sınırlandırın

Tıp camiası, şeker tüketiminin sağlığınızı nasıl etkileyebileceği hakkında araştırmalarına devam ediyor. Vücudunuzdaki şeker, glikasyon adı verilen bir işlemi başlatır. İleri glikasyon son ürünleri (AGEs), protein veya yağ kan dolaşımında şekerle birleştiğinde oluşan zararlı bileşiklerdir. Bu işleme ise glikasyon denir. Bu gelişmiş glikasyon ürünleri cildiniz için iyi bir kaynak değil. Yaşlanma vücudunuzdaki kolajeni azaltır ve sizi daha yaşlı gösterebilir. Izgara, kızartma veya mangalda olduğu gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalan yiyecekler bu bileşikler bakımından çok yüksek içeriğe sahip olma eğilimindedir. Şeker ve yağ açısından zengin gıdaların alımını sınırlamak, yüzünüzün genç şeklini korumasına yardımcı olacaktır.

Sigarayı bırakın

Sigarayı bırakın

Sigara içmek sağlığınız için pek çok nedenden ötürü kötüdür, ancak çoğu kişi sigaranın yüzünü erken yaşlandırabileceğini bilmez. Biri sigara içen 79 ikiz üzerinde yapılan bir çalışmada ikizlerin yüzlerini karşılaştırıldı. Yaşlanmalarındaki çarpıcı farklılıklar, sigaranın cildin durumunu nasıl etkilediğini açıkça ortaya koydu. Pasif içici olmak bile birçok kanser ve diğer hastalıklar için riski arttırıyor ve cilde ciddi zararlar veriyor. 

Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizi yağı doğal bir yumuşatıcıdır. Hindistan cevizi yağını, cildinize uyguladığınızda epiderminizdeki boşlukları doldurur ve cildinizi pürüzsüz hissetmenizi sağlar. Hindistan cevizi yağı cildinizi pürüzsüz hale getirmekle kalmaz, cildin nemi korumasına yardımcı olur, bu da yüzünüzün daha dolgun görünmesini sağlar. 

Beta karoteninizi arttırın

Beta karoteninizi arttırın

Beta karotenlerinin güneşin ultraviyole ışığının cildinize ve gözlerinize zarar vermesini engellediği ile ilgili çalışmalar bulunuyor. Beta karoten ve retinol (A vitamini), piyasada satın alabileceğiniz kozmetik kırışıklık karşıtı kremlerde bulunan içeriklerdir. 

Limon otu yaprağı çayı deneyin

Limon otu yaprağı çayı deneyin

Kırışıklık mücadelesinde kullanılan doğal yöntemlerden biri de limon otu yaprağı çayıdır. Limon otu yaprağı özü cildi daha elastik hale getirir ve doku hasarını düzeltir.

Uyku pozisyonunuzu değiştirin

Uyku pozisyonunuzu değiştirin

Yüzünüzdeki bazı kırışıklıklar aslında uyuduğunuz pozisyondan kaynaklanıyor olabilir. Yüzünüzün yastığa her gece aynı şekilde sıkıştırması, cildinizi daha zayıf hale getirir ve kırışıklıklar oluşur. Sırt üstü yatarak kırışıklıkları önleyebilir veya yavaşlatabilirsiniz.

Yüzünüzü düzenli olarak yıkayın

Yüzünüzü düzenli olarak yıkayın

Yüzünüzü geceleri yıkamak için ekstra üç ila beş dakika ayırmalısınız. Gece boyunca yüzünüzde makyaj bıraktığınızda, cildiniz fondötenin çoğunu emer. Çoğu kozmetik sert kimyasal maddeler içerdiğinden, bu cildinizin karşı karşıya kaldığı strese katkıda bulunur. Bu yüzden geceleri yüzünü yıkamak için fazladan üç ila beş dakika ayırmak asla zaman kaybı değildir. Yüzünü kuvvetlice ovalamaktan kaçının. Uyumadan önce yüzünüzü temizlemek için su bazlı bir bez ya da bir miktar soğuk suyla yıkamayı bitirin.

Ultraviyole ışıklardan kaçının

Ultraviyole ışıklardan kaçının

Yüzünüzdeki, boynunuzdaki, kollarınızdaki ve ellerinizdeki kırışıklıkların çoğunu ultraviyole ışıklar neden olur. Ultraviyole ışıktan tamamen kaçınmamız mümkün olmasa da maruz kalma derecesini azaltmak için atabileceğiniz adımlar var. Kumsaldaki uzun güneşlenme seanslarını azaltmak, güneşsiz bronzlaşma losyonu tercih etmek ve açık havada uzun dönemlerde yüzünüzü güneşten koruyan bir şapka takmak bunlardan bir kaçı. Mümkün olduğunda, dışarıda uzun pantolon ve uzun kollu gömlekler giyin. 

Antioksidanlarınızı yükseltin

Antioksidanlarınızı yükseltin

Cilt, vücudunuzdaki diğer tüm organlardan daha fazla oksidatif strese maruz kalır. Bu, sadece günlük rutininizden cildinizin zarar görebileceği anlamına gelir. Antioksidanlar stresin hücrelerinize verdiği zarar azaltır. Antioksidanlarla zenginleştirilmiş bir güneş koruyucu veya kırışıklık kremi satın alın. 

Antioksidan açısından zengin yaban mersini, barbunya, üzüm, lahana ve ıspanak sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar. 

Sıradaki haber yükleniyor...