Hepsi sizin elinizde: Kırışıklıkları artıran 14 alışkanlık

Kırışıklıklara neden olan alışkanlıkları bilseniz, belki onları artık tekrarlamayarak biraz olsun kurtulacaksınız. Örneğin, çok fazla mimik yapmanın, kaşları çatmanın veya çok fazla gülmenin kırışıklıklarınızı artıracağını biliyor muydunuz? Aslında hepsi sizin elinizde. İşte kırışıklıklarınızı artıran 14 alışkanlık.

18 Mart 2021, Perşembe 12:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Gelişigüzel güneş koruyucu kullanmak

Gelişigüzel güneş koruyucu kullanmak

Koruyucu ürünler görünür ışık ve kızılötesi ışınlara karşı koruma sağlamalı, cilt tipine (karma, yağlı, kuru, hassas vs.) ve yaşına uygun seçilmeli. Aksi halde alerjik reaksiyonlar, aşırı yağlanma veya kozmetik aknesi gelişebiliyor. Örneğin, karma-yağlı bir cilde yoğun nemlendiren koruyucu sürmek gözenekleri tıkayarak siyah nokta, yağ butonları ve akne oluşumuna neden olabiliyor. Bu yüzden yağlı ciltte yağlanma oluşturmayan ve cildi matlaştıran su bazlı ürünleri tercih etmekte fayda var. Kuru bir cilt yapısında nemlendirici özelliği olan güneş koruyuculardan kullanmak daha yararlı olacaktır. Hassas, lekeli, kızarıklık problemi olan veya hasarlı (vitiligo, deri kanseri öyküsü olan vs.) ciltlere özel güneş koruyucu tercih etmek de ayrı bir öneme sahip. Lekeli ciltler için leke oluşumunu azaltıcı, kızarık hassas ciltler için yatıştırıcı veya hasarlı ciltler için antioksidan içeriği yüksek koruyucular tercih etmek daha konforlu olacaktır. Açık tenlilerde en az +50 SPF, koyu tenlilerde ise en az +30 SPF, UVA-UVB olmalı.

Güneş koruyucusunu sık sık tekrarlamamak

Güneş koruyucusunu sık sık tekrarlamamak

Güneş koruyucuları içerdikleri filtreler sayesinde hücre çekirdeğini sararak DNA hasarı oluşumunu engelliyorlar. Ancak etkili olabilmeleri için düzenli olarak tekrarlanmaları çok önemli. Bunun nedeni ise cilde sürüldükten sonra ürünün ortalama 2 saat içerisinde faydasının giderek azalması. Dolayısıyla her 2 saatte bir ürünü tekrarlamayı ihmal etme. Yüzme veya duşun ardından ya da aşırı terlediyseniz bu zamanı dikkate almadan mutlaka tekrarla.


Cildi yeterince nemlendirmemek

Cildi yeterince nemlendirmemek

Kış mevsiminde cilt kuruluklarına daha çok rastlansa da, yaz mevsiminde güneş, havuz ve denizin yanı sıra sık duş almak da ciltte kuruma ile hassasiyet oluşturabiliyor. Özellikle nemi ciltte uzun süre hapseden nemlendirici süt veya losyon kullanımı güneş hasarının azaltılmasına yardımcı olabiliyor. Bu nedenle yaz aylarında özellikle banyo sonrası ilk 5 dakika içerisinde hafif ıslakken tüm vücudunuzu nemlendirmeye özen göster.

Cildi susuz bırakmak

Cildi susuz bırakmak

Günlük su ihtiyacını karşılamayan kişilerde ciltteki hassasiyet daha belirgin oluyor. Cilt ve vücut sağlığınız için her gün en az 10 bardak suyu düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin.

Gölgede korunmamak

Gölgede korunmamak

Genellikle sadece güneşe çıktığımızda korunuyoruz. Oysa güneş ışınları gölgede, pencereden giren ışıkta ve evimizdeki florasan lamba içerisinde de etkili olabiliyor. Özellikle güneşin tepede olduğu sıcak saatlerde dışarıdaysan gölgede de koruyucu kullanmalısın. Evde ise balkon veya pencerede uzun süre zaman geçireceksen yine koruyucu kullanmanız gerekiyor.

Günlük cilt temizliğini ihmal etmek

Günlük cilt temizliğini ihmal etmek

Uygun bir temizleyici ile cildi gün içerisinde biriken kir, toz, yağ ve ölü hücrelerden arındırmak cilt sağlığımız için çok önemli. Bunun nedeni ise cildi kirli bırakmanın lekelenmelere, sivilcelere ve pürüzlü bir cilde yol açabilmesi. Üstelik temiz bir cilde uygulanan güneş koruyucu daha etkili oluyor ve cildiniz daha pürüzsüz görünüyor.


Koruyucu ürünü hatalı uygulamak

Koruyucu ürünü hatalı uygulamak

Ürünleri genellikle dışarıya çıktığımızda veya plajda kullanıyoruz. Aslında henüz dışarıya çıkmadan ortalama 20 dakika önce uygulamak gerekiyor. Ayrıca yaptığımız bir başka hata da, ürünü yeterli kullanmamak. Bir parmak ucu kadar krem bir avuç içi kadar alana yetecek şekilde olmalı. Ancak kremleri kalın tabaka halinde bırakmak koruyuculuğunu arttırmıyor.

Hızlı atıştırmalıklar tüketmek

Hızlı atıştırmalıklar tüketmek

İşlenmiş, kızartılmış şekerli unlu gıdalar, hızlı atıştırmalıklar ve doymuş yağ oranı yüksek besinler cildimizde akne, siyah nokta oluşumunun dışında insülin direncini arttırarak ağız çevresinde ve vücudun kıvrım yerlerindeki ciltte kadifemsi kalınlaşma, koyu renk değişikliği ile et benleri oluşumuna yol açabiliyor. Bozulmuş ciltte de güneş hasarı daha belirginleşiyor. Yaz aylarında doymamış yağlardan zengin sebze, meyve ve bakliyatlardan bolca tüketmen, cildinin ışıldamasına yardımcı olacaktır.

Kapatıcı ve fondötenleri aşırı kullanmak

Kapatıcı ve fondötenleri aşırı kullanmak

Cilde, günlük kullanıma uygun olmayan kapatıcı ile fondöten gibi kozmetikler kullanmak, bunları uzun süre ciltte bekletmek de gözeneklerin tıkanmasına, lekelerin belirginleşmesine ve ince kırışıkların oluşmasına yol açabiliyor. Yaz aylarında özel günler için transparan pudralar veya mineral içerikli fondötenler tercih etmende fayda var.

Sigara

Sigara

İlk kez 1856'da yayınlanan bir makalede sigara içenlerin daha solgun bir cilt ve kırışıklıklara sahip olduğu açıklandı. Takip eden yıllar boyunca bu düşünceyi destekleyen yüzlerce araştırma yapıldı.Şu anda sigara içmenin erken kırışıklığa yol açtığı kanıtlanmış durumdadır. Sigara içmek kollajen ve elastini parçalayan bir enzim salgılanmasına yol açar. Ayrıca kan damarlarının büzüşmesine ve böylece deriye giden besin ve oksijenin azalmasına neden olur.


Çok şeker tüketmek

Çok şeker tüketmek

Unlu ve şekerli gıdaları çok tüketmenin vücutta bir seri reaksiyon sonucu ciltte kırışıklık artmasına neden olduğu gösterilmiştir.


Yetersiz veya kalitesiz uyku

Yetersiz veya kalitesiz uyku

Yapılan çalışmalar az veya kalitesiz uykunun ciltte yaşlanma sürecini hızlandırdığını göstermiştir. Uyku esnasında cilt kendisini yeniler. Uyku sürecinde cildin kan akışı artar, kollajen sentezi yükselir ve cilt ultraviyole ışınlardan kaynaklanan zararı onarır.

Aşırı alkol tüketimi

Aşırı alkol tüketimi

Alkol tüketimi, tüketim miktarı ile orantılı olarak yaşlanmayı hızlandırır. Orta düzeyde içicilerde yüz hacminde hafif kayıp ve göz altı morlukları gözlenirken, ağır içicilerde ciltte kollajen sentezinin bozulmasına bağlı yaşlanma belirtileri oluşur.

Çok fazla mimik hareketi

Çok fazla mimik hareketi

Yüzde meydana gelen kırışıklıklar yüz ifadesinin sonucu da oluşabilir. Örneğin kaş çatanlarda iki kaşın ortasında kırışıklık, sürekli gülümseyenlerde ağız kenarında kırışıklık, konuşurken anlını kırıştıranlarda alın çizgileri oluşması gibi durumlar meydana gelebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücut kokumuz neden değişir?