Kırklareli Üniversitesi'nde Türkoloji çalıştayı

Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Bulgaristan Şumnu Episkop Konstantin Preslavski Üniversitesi Türkoloji Bölümü ortaklaşa "Türkoloji Çalışmalarında Yeni Arayışlar Çalıştayı" düzenledi

Son Güncelleme:
A A
Kırklareli Üniversitesi'nde Türkoloji çalıştayı

Çalıştaya Rektör Prof.Dr. Bülent Şengörür başta olmak üzere Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç.Dr. Bülent Bayram, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç.Dr. Yakup Yılmaz, Bulgaristan Şumnu Episkop Konstantin Preslavski Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Meryem Salim, araştırmacılar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Çalıştayda konuşan Rektör Prof.Dr. Bülent Şengörür , bu tür organizasyonların bilim açısından çok önemli olduğunu belirtti. Prof.Dr. Bülent Şengörür konuşmasında İbn-i Haldun'un "Coğrafya kaderdir" sözüne vurgu yaparak "Türkiye ve Bulgaristan, benzer tarihi, coğrafyayı ve kültürü paylaşan iki ülke olmasından da öte aynı coğrafi-jeopolitik konumu paylaşmalarından dolayı, benzer fırsatlarla ve benzer problemlerle muhatap olan iki komşu ülkedir. Tarih göstermiştir ki fırsatlar iş birlikleri ile ortak çalışma yapılarak artırılabilir ve problemler de yine iş birliği yapılıp ortak çalışma yapılarak azaltılabilir. İşte bugün burada Türkiye'nin Bulgaristan´la en uzun sınır hattını paylaşan ili Kırklareli'de bu çalıştayın gerçekleştirilecek olması, iki komşu ülkenin 'görevdaşlığının' güzel bir göstergesidir" dedi.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç.Dr. Bülent Bayram ise "Türkoloji Çalışmalarında Yeni Arayışlar Çalıştayı"nın mahiyetinden sonra birlikte iş yapabilme ve Türklük bilimi adına yeni çalışmaların başlangıcını teşkil ettiğini söyledi.

'15 ARAŞTIRMACI VAR'

Bulgaristan Şumnu Episkop Konstantin Preslavski Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Doç.Dr. Meryem Salim iki kurum tarafından düzenlenen çalıştayın Şumnu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne bağlı "Türkoloji Eğitiminde Yenilikler ve Yeni Arayışlar Projesi" kapsamında gerçekleştiğini ifade etti.

Doç.Dr. Meryem Salim konuşmasında, proje kapsamında Türkoloji bölümü ve eğitiminin konularının bugün 15 araştırmacı tarafından araştırıldığına dikkat çekti.

Vahit İŞBAŞARAN/DHA


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Pierre Loti'nin yaramaz kargası