Kırklareli'de 10 bin kedi ve köpeğe kuduz aşısı yapıldı

Kırklareli'de 10 bin kedi ve köpeğe kuduz aşısı yapıldı

Kırklareli'de 10 bin kedi ve köpeğe kuduz aşısı yapıldı

01 Ekim 2019, Salı 12:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)- KIRKLARELİ Tarım ve Orman İl Müdürü Funda Eylem Özel, 2019 yılı içerisinde  kuduz hastalığı ile mücadele kapsamında 10 bin 75  kedi ve köpeğin aşılandığını açıkladı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Funda Eylem Özel, kuduzun insanları ve bütün sıcakkanlı hayvanları etkileyen şuur kaybı, huzursuzluk ve felçlerle kendini gösteren bulaşıcı ve ölümcül viral bir hastalık olduğunu söyledi. Özel, " ayvanlardan insanlara bulaşabilen en tehlikeli hastalıklardan biri olan kuduz hastalığı hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmaktır. Kuduz virüsü, enfeksiyona maruz kalmış hayvanın tükürüğü ile yakın temas, ısırığı, çiziği ve tahrip olmuş cilt/mukoza zarını yalaması yoluyla hayvanlardan başka hayvanlara veya insanlara bulaşır. Kuduzun belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavisi mümkün olmayıp ölümle sonuçlanmaktadır. Köpekler, virüsün en yaygın kaynağı ve tüm insan kuduz ölümlerinin yüzde 95'inden fazlasından sorumludur" dedi.

Özel, kuduz olma ihtimali olan bir hayvan tarafından ısırıldığında ya da tırmalandığında kişi, yara yerini hemen bol su ve sabunla en az 15 dakika süre ile yıkadıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerektiğinin altını çizerek, "Hayvanla temasından bahsetmelidir. Sağlık personeli tarafından değerlendirilip gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra kuduz aşısı programına alınması uygun görülürse aşılarını zamanında ve eksiksiz olarak yaptırması konusunda kişi gerekli özeni göstermelidir. 2019 yılı içerisinde hastalıkla mücadele kapsamında, ilimizde 10 bin 75 kedi ve köpek cinsi hayvan kuduz hastalığına karşı aşılanmış olup aşılama çalışmaları devam etmektedir" dedi.

Özel, kuduza karşı uygulanan aşı ile 1 yıl süreyle koruma sağlandığını belirterek, köpek ve kedilerin her yıl aşılanmasının hastalığın insanlara bulaşmasını engellenme açısından çok önemli olduğunu kaydetti, Özel, "Bakımını üstlendiğimiz kedi ve köpeklere her yıl kuduz aşılarını yaptırarak hayvanları, kendimizi ve sevdiklerimizi kuduzdan korumalıyız" diye konuştu.


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder