Kırklareli'de üniversite öğrencilerinden engelleri kaldıralım deneyimi

Kırklareli'de üniversite öğrencilerinden engelleri kaldıralım deneyimi

Kırklareli'de üniversite öğrencilerinden engelleri kaldıralım deneyimi

28 Kasım 2019, Perşembe 14:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Üniversitesi öğrencileri tarafından kentlerin tüm bireyler tarafından eşit imkânlarda kullanımı ve yaşanabilir mekânlar olarak düzenlenmesine dikkat çekmek farkındalık yaratmak amacıyla “Engelleri Kaldır” ana temasıyla “Kentsel Mekân Deneyimi” atölye çalışması başlatıldı.

Özgürlük ve Demokrasi Meydanı, İstasyon Caddesi ve Fevzi Çakmak Bulvarı’nda gerçekleştirilen çalışmada; Mimarlık Bölümü öğrencileri tekerlekli sandalyelere oturarak, koltuk değnekleri ya da gözleri kapalı olarak belirlenen güzergâhlarda kentin mekânlarını deneyimledi..

Mimarlık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Gülcan Yeler konuyla ilgili yaptığı açıklamada mimarlığın görevinin insanların mutluluk duyacağı, yaşamaktan zevk alacağı ve insan ihtiyaçlarını merkeze alan mekânlar düzenlemek olduğunu ifade etti. Bu bağlamda sosyal farkındalık ve sorumluluk bilincine sahip mimarlar yetiştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Yeler, “Mimarlık Fakültesi olarak bu farkındalığı ve bilinci geliştirmek aynı zamanda da 03 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne dikkat çekmek amacıyla iki gün boyunca kentimizdeki engellilerin yaşam kalitesini sorgulayacağız. ‘Empati Kurmak’ adını verdiğimiz etkinlikte öğrencilerimiz konu ile ilgili fikirler üretmeden önce farklı engel durumlarına göre kullanıcı gereksinimlerinin nasıl değiştiğini ve yanlış bir tasarımın/uygulamanın tüm insanlar için yaşamı nasıl engelleyeceğini kavrayacak” dedi. Dr. Öğr. Üyesi Yeler , konuşmasının sonunda gerçekleştirilen atölye çalışmasının verimli geçmesi temennisinde bulundu.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fabrika inşaatında su buharı kazanı patladı: 1 yaralı