Kırkpınar'da bıçak şoku

Kırkpınar'da bıçak şoku

Kırkpınar'da bıçakla hakemlerin yanına girmeye kalkışan pehlivan güçlükle engellendi

07 Temmuz 2013, Pazar 15:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geleneksel 652’nci Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlık mücadelesinde Recep Kara’yı tuş etmesine rağmen galibiyeti kule hakem heyeti tarafından geçerli sayılmayan Ahmet Kavakçı’nın ağabeyi Mahmut Kavakçı, elindeki bıçakla hakemlerin bulunduğu özel bölüme girmeye çalışırken polis tarafından engellendi.

Kırkpınar Güreşleri’nin dün yapılan başpehlivanlık güreşlerinin 3’ncü tur karşılaşmalarında favori başpehlivanlardan Recep Kara, Ahmet Kavakçı ile eşleşti. Güreş kıran kırana geçerken, 45 dakikalık bölümde iki pehlivan da yenişemedi. Kule hakem heyetinin puanlama bölümünü anons ettiği anda Ahmet Kavakçı, rakibi Recep Kara’yı tuş etti. Ancak kule hakem heyeti uzun süre karar vermekte zorlandı. Kaydedilen kamera görüntüleri hakemler tarafından tekrar tekrar izlendikten sonra tuş kabul edilmedi. Heyet iki pehlivanın puanlama güreşi yapmasına karar verdi. Kule hakem heyeti seyircilere yönelik yaptığı anonsta, “Güreş Federasyonu yetkilileri kamera görüntülerini izlemiştir. Müsabakada puanlama saatinin anonsundan sonra tuş edildiğinden geçersiz sayılmıştırö denildi.

Bu karara Ahmet Kavakçı ve kendisi gibi pehlivan olan ağabeyi Mahmut Kavakçı uzun süre itiraz etti. Kararın değişmemesi üzerine Ahmet Kavakçı rakibi Recep Kara’nın elini kaldırdı ve güreşi bırakarak ‘hükmen’ yenilmiş sayıldı.

Dün yaşanan bu gelişmelerin ardından bugün Mahmut Kavakçı, eline aldığı bir bıçakla kule hakem heyetinin bulunduğu alana girmeye çalıştı. Yağlı Güreş Komitesi Başkanı Ahmet Taşçı tarafından uzaklaştırılan Mahmut Kavakçı basın tribünü yanındaki alanda bekledi. Daha sonra gelen polis ekibi uzun süren ikna çabalarının ardından Mahmut Kavakçı’nın elindeki bıçağı aldı.

Kule heyetinden iki hakemin görüştüğü Mahmut Kavakçı, Recep Kara’yı tuş eden kardeşinin hakkının yendiğini ifade ederek itirazlarına devam etti. Bu sırada 8 polis memuru da basın tribününe gelerek güvenlik önlemi aldı. Uzun süren konuşmaların ardından Mahmut Kavakçı Er Meydanı’ndan dışarı çıkarıldı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Spor Bakanı açıkladı: Bölgesel Amatör Ligler 17 Nisan'da başlıyor