Kırmızı Başlıklı Kız gerçek oldu!

Kırmızı Başlıklı Kız gerçek oldu!

Annesinin yaptığı kurabiyeleri ormandaki bir evde yaşayan hasta büyükannesine götürürken yolda karşılaştığı kötü kalpli kurtla binbir macera yaşayan masal kahramanı 'Kırmızı Başlıklı Kız' Rusya'da ete kemiğe büründü. Hem de özerk Türk cumhuriyeti olarak bilinen bir bölgede...

14 Mart 2017, Salı 15:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Rusya’nın Sibirya bölgesinde hasta anneannesini kurtarmak için sıfırın altında 24 derecede vahşi hayvanların yaşadığı alanda 8 kilometre yol yürüyen 4 yaşındaki kız çocuğu, yaşadığı bölgede kahraman ilan edildi.

Yerel basındaki haberlere göre, Rusya’nın Tuva Özerk Cumhuriyeti’nde en yakın şehir merkezine 19 kilometre uzaklıkta Moğolistan sınırındaki ormanın derinlerinde bir çiftlikte anneannesi ve dedesiyle yaşayan Saglana Salchak, geçen ay anneannesinin hareket etmediğini görünce gözleri görmeyen dedesiyle konuştuktan sonra 8 kilometre uzaklıktaki komşu çiftliğe tek başına yürüyerek yardım istemeye gitti.


4 yaşındaki kız, vahşi kurt sürülerinin sıklıkla görüldüğü karlı bölgede dere boyunca sıfırın altında 24 derecede saatlerce yürüdü.
 

'KİBRİTÇİ KIZ' GİBİ KİBRİTLERİ DE VARDI


Sabahın erken saatlerinde yola çıkan küçük kızın, ateş yakması gerekebileceğini düşünerek yanına sadece bir kutu kibrit aldığı belirtildi. Yaklaşık 8 kilometre yürüyen Salchak’ın, komşularının çiftliğini çalılardan dolayı fark edemediği, komşuların onu görerek durdurduğu ifade edildi.MAALESEF ANNEANNESİ KURTARILAMADI


Komşuların köyden getirttiği sağlık personeli kızı muayene ettikten sonra yaşadığı çiftliğe geri götürdü. Sağlık personeli anneannenin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini belirledi.


Grimm Kardeşler'in Kırmızı Başlıklı Kız masalından...

Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda’ya konuşan küçük kız, yol boyunca "hiç korkmadığını" söyledi. Salchak, "Yürümeye devam ettim. Sadece çok üşüdüm ve acıktım." dedi. Küçük kız, hastanede tedavi edildikten sonra sosyal bakım merkezine yerleştirildi.


Küçük kız ve annesi
 

ÇOCUK 'KAHRAMAN' OLDU, ANNESİNE DAVA AÇILDI


Küçük kızın başından geçenler kısa süre içinde bölgede duyuldu. Tuva halkı 4 yaşındaki Salchak’ı kahraman ilan etti. Ancak çocuğun hikayesini öğrenen yetkililer, Salchak’ın annesi hakkında soruşturma başlattı. Tuva’nın başka bir bölgesinde at sürüsü güden anne Eleonara Salchak hakkında Tuva araştırma komisyonu suç duyurusunda bulundu.

Komisyon, ayrıca kızın yaşadığı bölgedeki sosyal politikalar yetkilileri hakkında da soruşturma açtı.

Komisyon yetkilileri, "Eleonara Salchak, büyükanne ve büyükbabanın kızın güvenliğini sağlayamacağını biliyordu" dedi. Anne Salchak’ın suçlu bulunması halinde 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.TELEFON YA DA İNTERNETLERİ YOK


Tuva Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’da gazetecilik yapan Sayana Mongush, Salchak’ın anneannesinin çiftliğinde telefon ya da internet bağlantısı olmamasının çok şaşırtıcı olduğunu dile getirdi.

Mongush, "Sovyet döneminde bile telsiz iletişimi olan bölgede 21. yüzyılda 4 yaşındaki bir çocuğun bağlantı olmadığı için yürüyerek yardım istemeye gitmesi saçmalık. Bu annenin değil yetkililerin suçu" açıklamasında bulundu.
 

TÜRK CUMHURİYETİ OLARAK BİLİNİYOR


Seyrek nüfuslu Tuva bölgesi Rusya’nın güney Sibirya bölgesinde bulunan özerk bir Türk Cumhuriyeti olarak biliniyor. Ormanlar, dağlar ve ovalarla kaplı bölgede yaşayan şaman Tuva halkı, gırtlaktan çıkardıkları sesle söyledikleri şarkılarla tanınıyor.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsrail havalimanında tüm uçuşlar iptal edildi