Kırmızı meyvelerdeki gizli mucize

Vişne, kiraz, ahududu, böğürtlen, nar, siyah üzüm, yaban mersini gibi kırmızı ve mor renklerdeki meyvelerde bulunan maddeler bağışıklık sistemini koruduğu gibi unutkanlıktan şeker hastalığına kadar birçok konuda mucize faydalar sağlıyor. Bu meyvelerin faydalarını uzmanlar sıralıyor...

20 Mart 2019, Çarşamba 08:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
VÜCUT DİRENCİ İÇİN VİŞNE!

VÜCUT DİRENCİ İÇİN VİŞNE!

İçeriğinde vitamin, mineral ve meyveye antioksidan özelliği veren "antosiyanin" maddesi bulunan vişne, ateşli hastalıklara karşı bir kalkan oluşturuyor. Vişne ve vişne suyu ayrıca, nefes alıp verirken bedene alınan toksik maddelerden arınmayı da sağlıyor.

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç vişne için şunları söyledi:

 

"Vişne, içindeki potasyum, kalsiyum ve fosfor sayesinde ateşli hastalıklara karşı bir kalkan oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre, vişne suyu, antioksidan özellikleriyle dikkat çeken üzüm suyu ve bitter çikolata gibi bilinen ürünleri geride bırakıyor. Vişne ve vişne suyu ayrıca, nefes alıp verirken bedene alınan toksik maddelerden arınmak için önemlidir."

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN KOYU RENKTEN VAZGEÇMEYİN!

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN KOYU RENKTEN VAZGEÇMEYİN!

Özellikle böğürtlen, siyah üzüm, nar, yaban mersini gibi meyveler ile kırmızı soğan, ıspanak ve kırmızı lahana gibi sebzelerde bulunan antosiyanin maddesi, hafızayı güçlendirmenin yanı sıra hücresel hasarı önleyerek yaşa bağlı meydana gelen beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına da engel oluyor.

 

HAFIZANIZI BÖYLE KORUYUN

HAFIZANIZI BÖYLE KORUYUN

Dengeli ve yeterli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için olduğu kadar, güçlü bir hafıza için de oldukça önemli olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Sibel Mumcu “Gün içinde doğru besinleri yeterli miktarda tüketmek; hafızayı, konsantrasyonu ve sinir sistemini de önemli ölçüde etkiliyor. Örneğin, koyu renk meyve ve sebzeler içerdikleri antioksidan bileşikler ile hücresel hasarı önleyerek, hafızayı uzun süreli canlı tutmaya yardımcı oluyor” dedi.

Böğürtlen, siyah üzüm, nar ve yaban mersini gibi meyveler ile birlikte kırmızı soğan, ıspanak ve kırmızı lahana gibi koyu renkli sebzelerin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini söyleyen Mumcu, “Antioksidan etkisi yüksek antosiyanin içeren bu sebze ve meyveler hafızayı güçlendirmenin yanı sıra hücresel hasarı önleyerek yaşa bağlı meydana gelen beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına da engel oluyor” dedi.

 

ANTOSİYANİN MADDESİNİN ÖNEMİ BÜYÜK

ANTOSİYANİN MADDESİNİN ÖNEMİ BÜYÜK

Diyetisyen Sevinç Yetişen, halk arasında "Ağaç çileği" veya "Sultan böğürtleni" olarak da bilinen ahududunun, sağlık açısından çok faydalı bir meyve olduğunu söyledi.

Özellikle temmuz ve ağustos aylarında tezgahlardaki yerini alan ahududunun, kan şekerinin düşmesine yardımcı olması nedeniyle şeker hastası kişiler tarafından rahatlıkla yenebileceğini ifade eden Yetişen, "Meyvelerdeki antioksidan özellik, büyük ölçüde antosiyanin adlı maddeden kaynaklanmaktadır.

Bu madde ahudududa bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca ahududu, bu madde sayesinde insülin salınımını artırarak, kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Bu meyve, diyabeti olan kişilerin yararlanabileceği çok güçlü bir savunucudur" dedi.

Yetişen, kırmızı ve siyah çeşitleri olan ahududunun, sağlık açısından yararlı olan "Fenol", "Flavon" ve "Flavonoid" adlı maddeleri de içerdiğini belirterek, şunları kaydetti: "Bu maddelerin antikanserojen ve antioksidan özellikleri bulunuyor. DNA moleküllerine zarar veren ve kansere yol açan serbest oksijen radikallerini nötralize eder. Ayrıca çevresel kanserojenleri etkisiz hale getirir, kardiovasküler rahatsızlıklara karşı koruyucu etki sağlar.”

 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Diyet yapanlara özel, kakulenin 5 inanılmaz faydası