Kırmızı pancar zayıflatır mı? İşte kırmızı pancar faydaları

Kırmızı pancarın bağışıklığı güçlendiren bir antioksidan deposudur. Sağlığa olan faydalarının yanı sıra zayıflamaya da yardımcı olur. Diyetisyen Eda Balcı, 'Bilinen en önemli faydalarından biri içeriğindeki betalainin kalp damar hastalıklarında etkili olduğudur. Kırmızı pancar serbest radikal denilen ve kanserden kronik kalp yetmezliğine kadar birçok hastalığa neden olabilecek zararlı maddelerle savaşır ve bu özelliği sayesinde kalbi korur' dedi. Pancarın faydaları ve zayıflatan pancar suyu tarifi haberimizde.

26 Ekim 2021, Salı 13:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Diyetisyen Eda Balcı, kırmızı pancarın içeriğinde A, C, E, B6, B12 ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve fosfat gibi minerallerin bulunduğunu söyleyerek kırmızı pancarın birçok hastalıkta etkili bir besin öğesi olduğuna dikkat çekti.

C VİTAMİNİ ZENGİNİ

C VİTAMİNİ ZENGİNİ

Kırmızı pancar bağışıklık sistemi üzerinde en etkili vitaminlerden biri olan C vitamini yönünden oldukça zengindir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklarla baş etme gücümüzü artırır ve birçok hastalığın ortaya çıkmasını engeller.

Kırmızı pancarın faydalarından bir diğeri ise demir eksikliği ve kansızlığın giderilmesinde etkili olmasıdır. Pancar suyunun alyuvar düzeyini arttırarak kan yapımına katkıda bulunması, bu sebzeyi oldukça değerli bir besin haline getirmektedir.

Özellikle kansızlık sorunu yaşayan kişi sayısının azımsanmayacak kadar fazla olduğu ülkemizde pancar tüketimi oldukça önem taşımaktadır.

KIRMIZI PANCAR ZAYIFLATIR MI?

KIRMIZI PANCAR ZAYIFLATIR MI?

Kırmızı pancar posa içeriği yüksek bir besindir. Bu özelliği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler. Böylece kabızlık, hazımsızlık, karında şişlik gibi sorunların önüne geçer. Düzenli ve ölçülü tüketildiğinde özellikle kabızlık sorununda oldukça etkili olur.

Posa içeriği yüksek bir besin olduğu için tokluk hissini artırır ve zayıflamada da etkili olur.

Yapısında bulunan betalain adlı madden ve C vitamin ısıdan zarar görmesini engellemek için pancarın çiğ olarak tüketilmesi daha doğrudur.

Kırmızı pancar buharda maksimum 15 dakikayı geçmeyecek şekilde tüketilebilir.

PANCAR SUYU İLE DETOKS

PANCAR SUYU İLE DETOKS

Beslenme-Diyet ve Fitoterapi Uzmanı Uzm. Dyt. Gizem Keservuran ise Pembenar'a pancar suyu ile detoks tarifi verdi. Akşam detoksu için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

  • 3 adet taze pancar (Sert, yuvarlak, lekesiz ve yoğun kırmızı renkte olanları tercih edin)
  • Probiyotik

3 adet pancarınızı yıkadıktan sonra 4 parçaya bölün ve meyve sıkacağında sıkın.

Çıkardığınız pancar suyuna 1 tatlı kaşığı probiyotik ekleyin ve karıştırın.

Hazırladığınız pancar suyunu her akşam yemeği öncesi veya yemek sırasında için.

Bu içecekle hem daha az yemek yiyeceksiniz hem de sindirim sisteminizi düzenleyecek ve kilo vermenizi hızlandıracaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şişkinlik yaşayanlar bu meyveyi tüketmesin!