Kirpikleri daha sağlıklı hale getirmenin 10 yolu

Uzun ve gür kirpikler her zaman daha sağlıklı bir görünüm ve daha anlamlı bakışlar anlamına gelir. Peki kirpikleri doğal yollarla uzatmanın ve gür hale getirmenin yolları yok mu? Anlatacağımız taktikleri uygulayarak maskarasızken bile güzel kirpiklere sahip olabilirsiniz.

27 Nisan 2021, Salı 15:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Maskarayı temizlemeden yatmayın

Maskarayı temizlemeden yatmayın

Makyajı temizlemeden uyumak cildiniz için ne kadar zararlıysa kirpikleriniz için de o kadar zararlı… Göz makyajı ve maskarayı temizlemeden uyumak, kirpik diplerinin tıkanmasına yol açıyor. Nefes alamayan kirpikler; güçsüzleşiyor ve kırılıyor.

Takma kirpikler tehlikeli olabilir

Takma kirpikler tehlikeli olabilir

Takma kirpikler kısa yoldan size gür ve çekici bakışlar verse de uzun vadede doğal kirpikleriniz için oldukça zararlı. Kirpik yapıştırıcıdan etkilenen kirpikler dökülmeye daha meyilli olabilir, yapıştırıcı kalıntıları kirpiklerin nefes almasını engelleyebilir. Takma kirpik kullanımınızı özel günlerle sınırlarken, bu yardımcıyı kullandığınız günlerde ise zararsız bir yapıştırıcı kullandığınızdan ve gün sonunda kalıntıları iyice temizlediğinizden emin olun.

Makyajı nazikçe temizleyin

Makyajı nazikçe temizleyin

Göz makyajınızı nazik hareketlerle temizlediğinizden emin olun. Aksi halde kirpiklerinizin kopmasına neden olabilirsiniz. Çift fazlı bir ürün kullanabilir ya da hassas bir cildiniz yoksa, Hindistan cevizi yağını makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla uyguladığınız Hindistan cevizi, hem makyajı derinlemesine temizler hem de kirpiklerinizi güçlendirir.


Kirpik diplerine masaj yap

Kirpik diplerine masaj yap

Günde birkaç dakika bakım yağlarıyla birlikte kirpik diplerine masaj yaparak kan akışını hızlandırabilir ve kirpiklerinin daha hızlı uzamalarını sağlayabilirsin.

Kendi serumunuzu kendiniz yapın

Kendi serumunuzu kendiniz yapın

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı argan yağı
  • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 çay kaşığı badem yağı
  • 1 çay kaşığı biberiye yağı

Yapılışı

Öncellikle kirpiklerin temiz olmasına dikkat edelim. Minik bir kavanozun içinde karışımı hazırladıktan sonra bir rimel şişesinin içerisine aktarabilirsiniz. Gece yatmadan önce süreceğiniz bu karışım ile bir hafta içerisinde kirpiklerinizin küçük küçük uzamaya başladığını göreceksiniz.

E vitamini uygula

E vitamini uygula

Kirpik uzatmada en etkili yöntemlerden birisi de E vitamini kullanımıdır. Kirpiklerini besler, onarır ve güçlendirir. Gece yatmadan önce pamuklu çubuk yardımıyla kirpiklerine uygulayabilirsin. (E vitamini yağını eczanelerden alabilirsin.)

 Vitaminli besinleri aksatmayın

Vitaminli besinleri aksatmayın

Vitaminlerle vücudunuzu içten destekleyerek kirpiklerin uzamasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, E vitamini amino asitlerin kirpiklere daha kolay taşınmasını sağladığı için fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar, balık ve yeşillik gibi besinleri rutininize dahil edin. Bunun yanı sıra protein bakımından zengin, A ve C vitaminli yüksek besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Vazelin

Vazelin

Vaktiniz kısıtlı ise marketten veya kozmetik mağazasından alacağınız bir kutu vazelinle de kaş ve kirpik bakımınızı yapmanız mümkün. Parmağınızın ucuna alacağınız biraz vazelini kirpiklerinize eşit bir şekilde dağıtın. Her gece düzenli sürdüğünüzde, sadece iki ay içerisinde kirpiklerinizin uzadığını göreceksiniz.


Yatmadan önce bakımı

Yatmadan önce bakımı

Uzun kirpikler için uygulamanız gereken ilk adım, kirpiklerinizi güçlendirmek. Dıştan alınan bir takviye olmadan dökülen ve kırılan kirpiklerin uzaması oldukça zor. Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi doğal yağlardan destek alabilirsiniz. Her gece yatmadan önce yüzünüzü temizleyin, nemlendirici ve göz çevresi kremi sürün. Ardından bir pamuk yardımıyla kirpiklerinize yağları uygulayıp uykuya geçin. Uyku sırasında kirpikleriniz ihtiyacı olan besin takviyesini alacak ve zaman içerisinde gürleşip uzayacak. 

Kirpik kıvırıcıyı doğru kullanın

Kirpik kıvırıcıyı doğru kullanın

Uzun kirpikler için kirpik kıvırıcıdan destek alabilirsiniz ancak kıvırıcı kullanmak için güçlü kirpiklere sahip olmak şart. Aksi halde kirpikler zarar görebilir. Plastik bantları çok sert olmayan bir kıvırıcı kullanmaya özen gösterin. Kirpiklerinizin kırılmaması için maskara uygulamadan önce kıvırma işlemini yapın. Bantların arasına kirpiklerinizi bir kere sıkıştırıp 5-10 saniye beklemeniz yeterli. Kıvırıcıyı üst üste açıp kapatmak dökülmelere neden olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Matlaşan saçları yeniden parlatmak için yapılabilecek 8 şey