Kış aylarında cilt kuruluğunu önlemenin 4 yolu

Kış aylarının en kötü yanlarından biri de cilt kuruluğunun kaçınılmaz olması... Kuruluk bir yana, pullanma ve kaşıntı gibi problemlerle de kışın daha fazla karşılaşıyoruz. Cilt kuruluğuna karşı önlem almazsak, zamanla egzama ve sedef hastalığına da davetiye çıkarmış oluruz. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şeyda Bayraktaroğlu kış aylarında kuruyan cildimiz için alabileceğimiz 4 önlemi açıkladı.

15 Şubat 2021, Pazartesi 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Çok sıcak suyla duş almayın

1- Çok sıcak suyla duş almayın

Sıcak suyla duş almak, özellikle kış aylarında rahatlamamız için en çok tercih ettiğimiz yöntem. Ancak cildin uzun süre sıcak suya maruz kalması hem cildi kurutuyor hem de zarar veriyor. Sık sık tekrarlanan sıcak duşlar ise ciltte çatlakların oluşmasına neden olur. Bu çatlaklar bir süre sonra enfeksiyona bile yol açabilir. Sıcak suyun altında uzun süre kalmak, derideki kılcal damarların da olumsuz etkilenmesine neden olur.

2- Yüzünüzü keselemeyin

2- Yüzünüzü keselemeyin

Sert bir lif ile sıkça kese yapmak deriye zarar verir. Cildimizin yüzeyinde yer alan koruyucu doku hasar görür. Özellikle yüzümüzdeki dokunun hasar görmesi farklı deri hastalılarına davetiye çıkarmak anlamına gelebilir. Ayrıca yoğun kese yapmak cildin nem kaybına da neden olur.

3- Cildinizi nemlendirin

3- Cildinizi nemlendirin

Kuruyan cildimiz daha hızlı hassaslaşır ve cilt yüzeyi nem kaybettiği için sertleşir. Bu nedenle kış aylarında cildi rahatlatan ve cildin yumuşamasını sağlayan ürünler kullanmak gerekiyor. Cildin nemli kalması cilt kuruluğuna ve çatlaklara engel olur. 

4- Bol su için

4- Bol su için

Vücudumuzdaki tüm hücrelerin yenilenmesi için suya ihtiyacı var. Cildimiz genel olarak su toplamaya meyillidir. Su toplayan cilt ödem ve şişkinlik yapar. Vücudun su ihtiyacı ne kadar az olursa şişkinlik de o oranda azalır.

Bol su içmek aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlar ve cilt kuruluğunun önüne geçer. Bol su tüketimi ciltteki gözeneklerin açık kalmasını sağlar. Cildin canlı kalması yaşa bağlı kırışıklık oluşumunu da yavaşlatır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Onlar kendilerini aştı! Makyajla bambaşka birine dönüşen 6 kadın