Kışın greyfurtu sofranızdan eksik etmemek için 10 neden

Turunçgiller dendiğinde aklımıza hemen portakal, mandalina ve limon geliyor. Tadı buruk olduğu için greyfurtu ihmal ediyoruz. Oysa greyfurt da en az diğer turunçgiller kadar, belki de daha fazla faydalı. İşte greyfurtu bütün kış tüketmek için önemli nedenler...

29 Ocak 2019, Salı 09:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Greyfurt, gribal enfeksiyonlar, nezle, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklarda etkilidir. Antienflamatuar etkisiyle iltihapları da temizler.


KANSERDEN KORUR

Greyfurt, mide, kolon, mesane, göğüs ve yemek borusu kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Zengin antioksidan içeriği sayesinde serbest radikaller ve toksinleri vücuttan atarak bağışıklık sistemini güçlendirir. 


KÖTÜ KOLESTEROLLE SAVAŞIR

KÖTÜ KOLESTEROLLE SAVAŞIR

Greyfurt flavonoidler bakımından zengin bir meyvedir. Bu sayede iyi kolesterolü (HDL) yükseltirken, kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Greyfurtta bulunan maddeler sindirim sırasında kolesterolün kan dolaşımına girmesini engeller. Böylelikle damar sertliği ve yüksek tansiyon problemleriyle savaşır. 


BÖBREK TAŞI RİSKİNİ AZALTIR

Greyfurtun içindeki maddeler vücutta böbrek taşı oluşturan maddelerin birikmesini önler ve böbrek taşı riskini azaltır.

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

KAN ŞEKERİNİ DENGELER

Uzmanlar şeker hastalarına greyfurt tüketimini özel olarak tavsiye eder. Meyve yemenin yasak olduğu şeker hastalığında greyfurt tüketerek hem meyve ihtiyacını karşılamaları hem de kan şekerinin düzenlenmesi sağlanır. 


ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Bol C vitamini içermesi ve asidik yapısı yağların yakımını hızlandırır. Lifli yapısı tok tutar ve tadı iştahınızı kapatır. Aynı zamanda kandaki şekerin ve toksinlerin atılmasını sağlar. Yemeklerden yarım saat önce yenen bir greyfurt sizi zayıf tutacaktır.

KALP SAĞLIĞINI KORUR

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Kanda bulunan C vitamini oranı yükseldikçe kalp damar hastalıklarında belirgin bir düşüş gözlemlenmiştir. Greyfurtun içerdiği bu vitamin ve yüksek potasyum kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur. 


CİLT SAĞLIĞI İÇİN FAYDALIDIR

Cildimiz de vücudumuzun geri kalanı gibi bol C vitaminine ihtiyaç duyar. Greyfurt bu özelliğiyle cilt dokusunun yenilenmesini, cildin gençlik ve sağlık kazanmasını sağlar. Ayrıca antienflamatuar etkisiyle sivilce oluşumunu da engeller.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA İYİ GELİR

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Ağızda ve diş etlerinde oluşan bakterileri temizleyen greyfurt genel ağzı hijyeni için çok faydalıdır. Her gün tüketilen 1 greyfurt sizi diş eti problemlerinden korur.


KARACİĞERİ TEMİZLER

Sağlıksız beslenme yüzünden karaciğerde biriken yağlar ve yaşanan tahribat da greyfurtun iyi geldiği sağlık problemlerindendir.

ZARARLARI

ZARARLARI

Asitli bir meyve olduğu için hassas midelerde rahatsızlık yaratabilir.

Bazı ilaçlarla etkileşime girdiği bilindiğinden düzenli ilaç kullanıyorsanız greyfurt tüketmeden önce doktorunuza danışın.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Vücut tipinize göre kilo verme yolları