Kışın mucize üçlüsü sağlık saçıyor

Kış ayları genç-yaşlı her yaştaki bireyi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle soğuk hava nedeniyle güçten düşen bağışıklık sistemi, viral ajanlara ve bağırsak hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor. Ancak uzmanlar kış aylarında bağışıklığı güçlendirebilmek ve bağırsak florasını düzene sokabilmek için probiyotik besinlerin tüketilebileceğini söylüyor. Yoğurt, kefir ve tarhananın en iyi probiyotik kaynakları olduğu belirtiliyor.

30 Ocak 2019, Çarşamba 14:23 Son Güncelleme:
A A

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. H. Mehmet Sökmen, “Probiyotik bakterilerde bulunan vitamin ve enzimler sayesinde bağışıklık sistemi kuvvetlenir ve vücut zararlı mikroplara karşı daha çok direnç gösterir. Probyotikler ayrıca kabızlık ve irrtabl bağırsak sendromu gibi gastrointestinal sistem hastalıklarında da etkili olur” diyor.


VÜCUT SAĞLIĞINI PROBİYOTİK ÜRÜNLERLE KORUYUN

VÜCUT SAĞLIĞINI PROBİYOTİK ÜRÜNLERLE KORUYUN

Vücudumuz kış mevsiminde hastalıklara karşı daha açık hale gelir. Soğuk hava yüzünden vücut direnci düştüğünden savunma sistemi de yavaşlayabilir. Bu sebeple kış boyunca hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de viral enfeksiyonlara karşı savunmayı sağlayabilmek için uzmanlar probiyotik ürünlerin tüketilmesini öneriyor. Yapılan araştırmalar son yıllarda beslenmenin bir parçası haline gelen probiyotik ürünlerin ağız yoluyla yeterli miktarda alınması durumunda sağlık üzerinde olumlu etkiler yarattığını belirtiyor. Probyotikler ayrıca kabızlık ve irrtabl bağırsak sendromu gibi gastrointestinal (mide-bağırsak) sistemi hastalıklarında da etkili oluyor.


PROBİYOTİKLER HER İNSANDA BULUNUR

PROBİYOTİKLER HER İNSANDA BULUNUR

İnsan sağlığına faydası olan mikroorganizmalara probiyotik denmektedir. Probiyotik bakterilerde bulunan vitamin ve enzimler sayesinde bağışıklık sistemi kuvvetlenir ve vücut zararlı mikroplara karşı daha çok direnç gösterir. Probiyotkler bağırsak duvarını zararlı maddelerden korur, tokisnlerin kana geçişini engeller, ilthabi bağırsak hastalıkları ve karaciğer hastalıklarının oluşumu haricinde kanser gelişimini de önler. Bunların haricinde ishal ve kabızlık gibi problemlerin düzeltilmesinde de büyük rol oynar. Genellikle bakteri denildiğinde akla ilk olarak vücuda zarar veren mikroorganizmalar gelmektedir. Ancak bağırsaklarda yaşayan, genel vücut sağlığına yararı olan ve bağışıklık sistemini koruyan probiyetikler de vardır. Bu probiyetikler her insanda doğuştan bulunur


ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR DA TÜKETMELİ

ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR DA TÜKETMELİ

Genç-yaşlı her yaştaki insanın probiyotik ürünler tüketmesi sağlıklı bir bağışıklık sistem için oldukça gereklidir. Özellikle 60 yaş ve üzerindeki kişilerin ve çocukların probyotk ürünler sık tüketmesi önerilir. Yaşlı bireylerde zamanla değişim gösteren bağırsak florası kabızlık sorununa sebep olabileceğinden bu problemin tedavisinde fermente süt ürünler oldukça yarar sağlayabilir. Çocuklarda se bağışıklık sistemi ve bağırsak florası henüz tam olarak gelişmediğinden probiyotikler yardımıyla denge sağlanabilir. Probiyotikler ayrıca çocukluk çağı hastalıklarına karşı koruyucu kalkan görevini de üstlenir. Tabi laktoz alerjisi ya da başka bir rahatsızlığı olan kişilerin doktor kontrolünde bu besinler yemesi gerekmektedir.


BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI VE KÖTÜ BESLENME PROBİYOTİKLERİ ÖLDÜRÜYOR

BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI VE KÖTÜ BESLENME PROBİYOTİKLERİ ÖLDÜRÜYOR

Probiyotik bakteriler bağırsak hareketlerini düzene sokmaya yardımcı olan ve suda çözülebilen lifler olarak bilinirler. Bu dost bakteriler ayrıca magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin emilimini artırıcı özelliğe de sahiptirler. Ne yazık k birçok kişi doğal olarak sahip olduğu bu probiyetik bakteriler hatalı beslenme ve düzensiz bir yaşam tarzı sebebiyle yok edebiliyor. Bu durum da birçok hastalığa zemin hazırlayabiliyor. Ayrıca bilinçsizce ilaç kullanmak (antibiyotikler, ağrı kesiciler), sigara içmek ve stres gibi faktörler de bağırsaklarda bulunan bakterileri etkisiz hale getirebilir.

BAĞIRSAK RAHATSIZLIKLARINA KARŞI FERMENTE SÜT ÜRÜNLERİ

BAĞIRSAK RAHATSIZLIKLARINA KARŞI FERMENTE SÜT ÜRÜNLERİ

Kış hastalıklarından korunabilmek kadar bağırsakları sağlıklı tutabilmek de oldukça önemlidir. Çünkü bağırsaklar vücudun adeta ikinci beyindir. Bağırsak rahatsızlıklarına sebep olan poliplere karşı vücudun dirençli olması şarttır. Karında şişkinlik, hazımsızlık ve dışkılama problemler le kendini belli eden gastrointestinal sistemi hastalıklarında probiyotik içeren fermente süt ürünlerinin kullanılması fayda sağlayabilir. Kısacası vücudu ve bağışıklık sistemin koruyan programlanmış hücrelere sahip olsak da bu sistemin devamı için beslenme şekline çok dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden düzenli ve dengeli bir beslenme programı oluşturulmalıdır.

BU ÜÇLÜ ŞİFA DAĞITIYOR:

BU ÜÇLÜ ŞİFA DAĞITIYOR:

“Yoğurt, kefir ve tarhana” Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için yoğurt, süt ve süt ürünler, taze mevsim sebze-meyveler, et-balık, tahıllar ve kuru baklagiller günlük beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır. En y probiyotik kaynakları se yoğurt, kefir, peynir ve tarhanadır (ev yapımı). Sağlıklı bir bağırsak florası ve sistemi için düzenli olarak probiyotik kullanılması gerekir. Ayrıca lif bakımından zengin besinlerin bağırsak hareketlerin düzenlediği de unutulmamalıdır.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )