Kışın nasıl parfüm kullanılır? Kış parfümleri hangileri olmalıdır?

Yazın giydiğimiz kıyafetlerle kışın giydiklerimiz nasıl aynı değilse vücudumuza giydirdiğimiz kokular da birbirinden farklı oluyor. Peki kışın nasıl kokuları tercih etmeli, hangi parfümleri kullanmalıyız? İşte cevabı...

19 Kasım 2018, Pazartesi 14:59 Son Güncelleme:
A A

Kışın soğuk havalarda parfüm kokuları daha hızlı bir şekilde yok olur. Bu yüzden kış aylarında hafif kokular yerine daha odunsu ve baharatlı kokular tercih edilmelidir. 

Kış aylarında, yazın kullanılan hafif kokulu parfümler yerlerini daha ağır ve oryantal esansları olan parfümlere bırakmaktadır. Bu nedenle kış parfümlerinde daha fazla alkol oranı bulunur. 

Kış aylarında genel olarak amber, tarçın, misk, vanilya, balkabağı, ağaçsı ve baharatlı kokular tercih edilmektedir. Bu kokular daha yoğun ve egzotiktir. Kullanılan parfümler gidilecek yer ve mekanlara göre de değişiklik göstermektedir.

Günlük hayatta çok ağır kokular tercih edilmemelidir. Bu kokular özel bir yere gidilmedikçe fazla iddialı ve yoğun oldukları için gün içerisinde rahatsız edebilir. Bu yüzden doğru yerde ve zamanda doğru parfüm kullanmak önemlidir.


Mevsimler de parfüm seçimlerinde bir kriter. Arada çok keskin çizgiler olmasa da yazın nasıl hafif ve ferah giysileri tercih ediyorsanız, parfümleriniz de daha hafif ve ferahlatıcı oluyor. Kat kat ve kalın giyindiğimiz kışa ise daha ağır, oryantal aileden parfümler yakışıyor.

Hafif parfümler kategorisine yeşillik, okyanus-ozon, çiçek ve meyve ailelerinden bazı parfümler giriyor. Ağırlar kategorisine ise oryantaller ile amber-ağaç ailesi mensupları dahil. 

Parfümün ağırlığı ve yoğunluğu, günün ilerleyen saatleriyle artıyor. Bu yüzden hafif parfümler günün erken, ağırlarsa geç saatlerinde kullanılıyor.
Sıradaki haber yükleniyor...