Kıskanç sevgiliyi idare etme rehberi

Yaşar İpek, nişanlısı Seren Serengil’in eski sevgilisi Özay Bakır’a Instagram’dan tehdit yağdırdı. Özay Bakır’ın hesabında Seren Serengil ile çekilmiş bir videosu vardı. Yaşar İpek de, “Karımla olan o videoyu kaldır, yoksa gelir seni felç ederim” dedi. Magazin literatürüne ‘felçli tehdit’ olarak geçen bu olayın arkasında tabii ki aşırı kıskançlık var. Bu yazı, Seren Serengil örneğinde olduğu gibi kıskanç sevgilisi olan kadınlar için geliyor. Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz yazdı...

20 Mayıs 2018, Pazar 05:01
A A

Öncelikle bilelim ki aşırı kıskançlık özgüven eksikliği ve yüksek egodan kaynaklanır. Yani sevgiliniz aşırı kıskançsa siz hatalı değilsiniz. Bana kalırsa, böylelerini hemen oracıkta terk etmek gerek. Ama diyelim ki çok seviyorsunuz, ayrılamıyorsunuz. O zaman onu idare etmeyi öğrenmelisiniz.

1. YÜZÜNE VURMAYIN

1. YÜZÜNE VURMAYIN

Zaten kıskanç. Siz iki de bir, “Ne kadar kıskançsın” diye yüzüne vurdukça, kıskançlığının dozu artacaktır. Üstelik giderek içine kapanır, sizinle iletişimi keser ve sadece kıskançlıkla ilgili tartışmalar yaşamaya başlarsınız.

2. AZARLAMAYIN

2. AZARLAMAYIN

Yaptığı kıskançlıklardan sonra onu bir çocuk gibi azarlamaktan vazgeçin. Zaten o da yaptığının ne kadar mantıksız olduğunu biliyor. Azarlamak yerine ona güven aşılamayı deneyin.

3. KIZ ARKADAŞLARINIZI KULLANIN

3. KIZ ARKADAŞLARINIZI KULLANIN

Aşırı kıskançlar aynı zamanda antisosyaldir. Bu nedenle kız kıza buluştuğunuzda zaman zaman erkek arkadaşınızı da yanınıza alın. Arkadaşlarınız ona ne kadar uyumlu bir çift olduğunuzu söylesin. Bu iyi gelecektir.

4. SEVGİNİZİ GÖSTERİN

4. SEVGİNİZİ GÖSTERİN

Herkesin içinde sarılın, sevgi sözcüklerini esirgemeyin. Sokakta el ele yürüyün, beline sarılın. Böylece ilişkinizi herkesin görmesini sağlarsınız. Onun da içini rahatlatırsınız. Asosyal olduğu için başta biraz yadırgar ama sonra alışır.

5. DIŞARIDAYKEN SIK SIK ARAYIN

5. DIŞARIDAYKEN SIK SIK ARAYIN

Arkadaşlarınızla bir yere gittiğinizde ya da iş için dışarı çıktığınızda onu sık sık arayın. Ama sakın izin almayın. Sadece nerede olduğunuzu bildirin, ne yaptığınızı anlatın. Bu aramalar sırasında “Keşke yanımda olsaydın” demeyi unutmayın.

6. ÇEVRENİZLE TANIŞTIRIN

6. ÇEVRENİZLE TANIŞTIRIN

Arkadaşlarınızla ve mümkünse akrabalarınızla onu tanıştırın. Şirket yemeğine gittiğinizde onu da götürün.

7. SOSYAL ETKİNLİKLERE KATIN

7. SOSYAL ETKİNLİKLERE KATIN

Sosyal etkinliklerinizi birlikte yapmayı deneyin. Örneğin, spor salonuna üyeyseniz onunda üye olmasını, en azından birkaç seferlik deneme seanslarına katılmasını sağlayın. Olduğunuz ortamları görmek onu sakinleştirecektir.

8. HİÇBİR ŞEY SAKLAMAYIN

8. HİÇBİR ŞEY SAKLAMAYIN

Birisi size asılıyorsa ona söyleyin. Ona karşılık vermediğinizi bilmesi gerekiyor. Kıskanç insanlar aynı zamanda şüphecidir. En küçük yalanı bile kaldıramazlar. Yalan söylemeyin ve hiçbir şey saklamayın.

9. ARKADAŞLARINIZA DİKKAT EDİN

9. ARKADAŞLARINIZA DİKKAT EDİN

Onu rahatsız eden kişilerle arkadaşlık etmeyin. İş ilişkiniz varsa da, bunu en alt düzeyde tutun. Bir ilişkidesiniz ve bunun sorumluluğunu sadece o değil, siz de taşımalısınız.

10. OLMADI, TERK EDİN

10. OLMADI, TERK EDİN

Tüm bunları yaptığınız halde hâlâ size soluk aldırmayacak şekilde kıskanç davranıyorsa, büyük olasılıkla aslında başka bir ruh hastalığı vardır. Bunu siz tedavi edemezsiniz. Kendinizi bir kafese kapatmak istemiyorsanız, bu ilişkiyi bitirin.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.