Kışlıkları kaldırırken yaptığımız 7 hata

Hem 23 Nisan resmi tatili, hem baharın neredeyse yarılamamız... Bahar temizliği için en uygun günde olabiliriz. Evet belki kışlıkları tamamen kaldırmak için henüz erken, ama hepsini bir günde yapmaktansa, parça parça artık giyilmeyen kıyafetlerin yavaş yavaş kaldırılması daha pratik oluyor. Bu şekilde çekmeceler ve dolaplar günden güne boşalıyor. Aradıklarımızı daha kolay bulur hale geliyoruz. Bugün kışlıkları kaldırmak için üşendiniz mi? Tamam, kışlıkları kaldırmayın bugün. Ama en azından kışlıkları saklarken ve kaldırırken yaptığınız hatalara şöyle bir bakın ki, günü gelince eliniz ayağınız birbirine dolanmasın. İşte kışlıkları kaldırırken yaptığımız 7 hata.

13 Mart 2021, Cumartesi 13:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kaldırmadan önce yıkamamak

Kaldırmadan önce yıkamamak

Nasıl olsa giymeyeceğim deyip yıkamamak mı? İşte bu tembelliğe girer. Eşyalarınızı kaldırmadan önce yıkanabilen kıyafetlerinizi yıkamalısınız, yıkanamayan mont, ceket gibi kıyafetleri de kuru temizlemeye vermelisiniz. Güve ve böcekler temizlenmemiş kıyafetleri yer. Fark edemediğiniz yemek ve yağ artıkları da böceklenir. En sevdiğiniz kıyafetinizi giymemk için elinize aldığınızda deliklerle karşılaşmak istemezsiniz. Yani temizlik şart! Ayrıca bu şekilde, bir dahaki kış eşyalarınızı direkt kullanmaya başlayabilirsiniz.

Doğru materyalde saklamamak

Doğru materyalde saklamamak

Açık renk kıyafetler sararabileceği için, plastik poşetlerde saklamak yerine kumaş bir örtü ya da kılıf kullanılabilir. Plastik ve karton kutular kıyafetlere hava aldırmaz. Bu, açık renk giysilerinizin rengini korumada yardımcı olacaktır. Mümkün olduğunca evin en serin ve kuru yerini arayın. Rutubetli bir ortamda eşyalarınızı sakladığınız çanta, bavul tarzı şeyler çürümeye, ağır ve yoğun bir kokuya ve ıslaklığa maruz kalabilir. Bu da zamanla eşyaların yıpranmasına sebep olur.

Kıyafetleri tıkış tıkış saklamak

Kıyafetleri tıkış tıkış saklamak

Asarak saklamanız gereken kıyafetleri metal askılar yerine içi doldurulmuş kumaş askılar kullanırsanız kıyafetlerinizde iz oluşumunu önleyebilirsiniz. Ayrıca, özellikle montları sakın küçücük torbalara ya da hurçlara sıkıştırmayın, önümüzdeki kış giyilebilir halde bulmanız imkansız olur. 


Derileri plastikte saklamak

Derileri plastikte saklamak

Deri kıyafetleri plastik torbalarda saklarsanız küflenebilir. Bu tarz eşyalarınızı kumaş kılıflarla kaldırmalısınız. Ayrıca bu eşyaları zaman zaman havalandırmayı unutmamalısınız çünkü deri çok çabuk kokan ve buruşan bir malzemedir.

Ayakkabıları korumamak

Ayakkabıları korumamak

Çanta ve ayakkabılarınızı kaldırmadan önce iyice temizlemelisiniz. İçlerine kâğıt sıkıştırmak eğilip bükülmesini önleyecek, formunu bir dahaki yıl için korumasını sağlayacaktır. 


Doğru şekilde katlamamak

Doğru şekilde katlamamak

Kazak gibi yün kıyafetler muhakkak katlanmalı. Aksi takdirde şekilleri bozulur. Yünü ütüleme şansınız olmadığı gibi önümüzdeki kışa kazaksız girersiniz. Pantolonları ise rulo yapmak en iyisi. Bu şekilde hem alan kazanırsınız, hem de bulup çıkarması kolay olur. Kıyafetleri dikiş yerlerinden katlayın. Aksi halde birkaç ayda kırışıklıklar iyice derinleşir. 

 Koruyucu ürün kullanmamak

Koruyucu ürün kullanmamak

Güve kovucu ilaçların yaydığı koku, yumurtlamalarını ve giysilere yaklaşmalarını engeller. Doğru biçimde katlayıp paketleseniz, doğru yerde muhafaza etseniz de kapalı bekleyen giysilerin böceklenme riski her zaman vardır. Kışlık giysilerin arasına naftalin veya lavanta koymayı unutmayın. Naftalini dikkatli kullanmalısnız, her kumaş için uygun bir seçenek olmayabilir. Sedir ağacı kokulu oda parfümü asmak da iş görür.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bugün kim ne giymiş? (13 Mart 2021)