Kitap kurtları daha fazla empati kuruyor

Kitap kurtları daha fazla empati kuruyor

Araştırmalara göre, kitap okuyanlar televizyon izleyenlere oranla başkalarını daha iyi anlıyor

08 Mayıs 2017, Pazartesi 14:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İngiltere’de yapılan bir araştırma, kitap okuyanların televizyon izleyenlere göre insan ilişkilerinde daha başarılı olduğunu ve daha fazla empati kurabildiğini ortaya koydu.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Kingston Üniversitesi'nde yapılan araştırmada 123 katılımcıya kitap okuma veya televizyon izlemekle ilgili tercihleri soruldu. Katılımcılar, daha sonra başkalarının duygularını ne kadar dikkate aldıkları ve yardım edip etmediklerine dair kişiler arası iletişim becerileriyle ilgili teste tabi tutuldu.

Testler, vaktini kitap okuyarak geçirenlerin, televizyon karşısından ayrılmayanlara oranla ilişkilerde daha başarılı ve empati sahibi olduğunu gösterdi.


OLAYLARA FARKLI AÇIDAN BAKMA YETENEĞİ KAZANDIRIYOR


Araştırmacılar, kitap okumanın insanlara, farklı açılardan bakma yeteneği kazandırarak başkalarını daha iyi anlamalarına katkıda bulunduğunu belirledi.

Kitap okumayı televizyon seyretmeye tercih edenlerin, olumlu sosyal davranışlar sergilediği ve empati yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu kaydedildi.
 

'TELEVİZYON SEYREDENLER ARKADAŞ CANLISI DEĞİL'


Vaktini televizyon izlemekle geçirenlerin ise arkadaş canlısı olmadıkları ve başkalarının düşüncelerine daha az anlayış gösterdikleri belirtildi. 

AA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Salgında boşalan sokaklar hayvanlara kaldı