Kıvırcık saçlara bakım nasıl yapılır? Kıvırcık saçlılara bakım önerileri

İki kıvırcık saçlıya muhakkak birbirine bakım önerileri verirken rastlamışsınızdır. Problemleri genelde benzerdir 'Kıvırcık saçlarımı nasıl şekillendirebilirim?', 'Kıvırcık saçlarımı nasıl yatıştırabilirim?'... Uğraş dur. Eğer tekniği çözerseniz, kvırcık saçları kullanmak diğer bütün saç tiplerinden daha kolay. Kıvırcık saç bakım rutinini keyif alarak yapın ve gösterişli saçlarınızın keyfini çıkarın.

24 Eylül 2020, Perşembe 11:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Bukleler nasıl korunur?

Bukleler nasıl korunur?

Saç bakımında bukleli saçlar zengin beslenmelidir. Kıvırcık saçlar için normalden fazla bakım diye bir şey yoktur. Shea yağı, Jojoba yağı veya Macadima yağı içeren şampuanlar ve durulama ürünleri her bir saç telini parlak koruyucu bir tabakayla kaplar. Bu, buklelerin doğal yapısını korumasını sağlar. Saç şekillendirme ürünleriniz de kıvırcık saça özel tasarlanmış olmalı. Bu şekillendirme ürünleri saçınızın dolgun ve buklelerinizi kurutmadan veya yapışkan hale getirmeden esnek durmasını sağlar. 

 Saçınıza dokunmayın

Saçınıza dokunmayın

Doğal buklelerinize ne kadar çok dokunursanız, bu durum kuruluk ve kırılmayı o kadar artacaktır. En önemlisi, yaptığınız fırçalama veya taraklama işlemlerini mutlak minimuma indirgeyin. Buklelerinizi günün ilerleyen saatlerinde yeniden tanımlamak istiyorsanız besleyici saç sütlerinden yararlanabilirsiniz.


 Saçınızı düzleştirmeyin

Saçınızı düzleştirmeyin

Ara sıra değişiklik aradığınızı biliyoruz. Ancak saçınızı kimyasallarla ya da düzleştiriciler yardımı ile düzleştirmeye çalışmayın. Çünkü saç yapınız kıvırcık olduğu için, güçlü bir işlem görmeden kolay şekil almayacaktır. Güçlü ve etkili düzleştirme işlemleri de buklelerinize geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.


 Isıdan uzak durmaya çalışın

Isıdan uzak durmaya çalışın

Çoğu dalgalı saç tipinde de olduğu gibi, doğal kıvırcık saçlar gerçekten mümkün olduğunca kendi kendine kurumaya bırakılmalıdır. Fön makinesi ve diğer şekillendirme araçları kullanımınızı sınırlamak, ısı hasarını önlemeye yardımcı olacaktır.

 Doğal görünümlü bukleler için

Doğal görünümlü bukleler için

Doğal trendy görünümlü kıvırcık saçlar için işte güzel bir tüyo: Kuru saçınıza biraz köpük uygulayın ve kalın saç tutamları alarak kuaför folyosuyla spiral şeklinde sarın. Sardığınız saça birkaç dakika fön tutun ve daha sonra soğumasını bekleyin. Daha sonra kuaför kağıtlarını çıkarabilirsiniz. Saçınızı parmaklarınızla istenen şekle sokun. Kesinlikle fırçalamayın.

 Bigudilerden yardım alın

Bigudilerden yardım alın

Saçınız sıkı veya matlaşmış bukleleriyle kabarık mı duruyor? Bigudiler sayesinde saçlarınızı yumuşak uçuşan bukleler haline sokabilirsiniz. Unutmayın, bigudiler ne kadar büyük olursa bukleler de o kadar güzel olur.

 Sülfatsız şampuan kullanın

Sülfatsız şampuan kullanın

Kıvırcık saçların en büyük problemlerinden biri buklelerinin kuru ve cansız olmasıdır. Bu sorunu çözmek için belki de tek yapman gereken şampuanınızı değiştirmektir. Kıvırcık saç şampuanı, normal saç şampuanlarından farklı olmalıdır. Çünkü klasik şampuanlarda bulunan sülfat, şampuanın köpürmesini sağlıyor. Ancak kuru ve yıpranmış saçlar için köpük, saçlarının daha da kurumasına neden olabiliyor.

 Saç kremini nasıl uygulamalı?

Saç kremini nasıl uygulamalı?

Saç kreminizi uygularken yaptığınız hatalar, kıvırcık saçlarının şekilsiz görünmesine neden olabilir. Şampuanı duruladıktan sonra saçlarınızı birkaç tutama ayırın ve saç kremini bu tutamlara ayrı ayrı sürün. Daha sonra parmaklarınızla tarayarak saç kreminin saç tellerinin arasına işlemesine yardımcı olabilirsiniz. Son olarak soğuk su ile saçlarını durularsan saçlarınızın yumuşaklığını garantilemiş olacaksınız.

 Her gün yıkanmayın

Her gün yıkanmayın

Kıvırcık saçların çok kurumasının sebebi belki de saçlarını çok sık yıkamaktır. Eğer kuru bir saç yapınız varsa kış aylarında saçlarınızı her gün yıkamanıza gerek yok. İki günde bir yıkayarak kıvırcık saç tellerindeki kuruluğu dengeleyebilirsiniz. 

 Pamuklu yastık

Pamuklu yastık

Geceleri uyurken mutlaka pamuklu bir yastık kılıfı kullanmalısınız. Saçlarınız gece boyu yastık kılıfına maruz kaldığı için sürtünmeden kolayı kırılabilirler. Eğer çok uzun saçların varsa saç tellerini korumak için uyumadan önce gevşek bir topuz yapabilirsin. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sonbaharda ortaya çıkan 10 cilt problemine bakım önerileri